Özgür Bilgi Kanalı

Çikolata Kisti (Endometriosis) ve Tedavisi

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Çikolata kisti tedavisi asıl olarak cerrahidir. Yani bu kistlerin ameliyatla çıkarılması tek tedavi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında tıbbi olarak yani bir takım ilaçlarla yapılan tedaviler de mümkündür ancak bu tedaviler geçici tedavilerdir. Tedavi devam ettiği sürece kistte bir küçülme meydana gelir ancak tedaviyi bıraktığınız zaman tekrar eski halini alacaktır. Ameliyatları çoğu zaman laporoskopik dediğimiz yöntemle yapmak mümkündür ve bu ameliyatlar esnasında yumurtalık ve rahimin alınması hemen hemen hiçbir vakada gerekmez. Endometriosis hastaları, aslıında çocuk sahibi olmak isteyen ve çocuk sahibi olmak istemeyenler diye ayırmak gerekir. Çocuk sahibi olmak siteyen endometriosis hastalarında her ne olursa bu çikolata kistinin tamamen rahimi sarmıştır, yumurtalığı sarmıştır,yumurtalığı almadan tedavisi mümkün değildir gibi söylemler doğru değildir. Her şartta sadece kisti almak mümkündür.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Çikolata kistinin belirtileri çok çeşitli olabilir. Ancak şunu söylemek lazım. Hastaların yüzde yetmişinde maalesef hiçbir belirti yoktur. Bunlar bir jinekolojik muayene ye gittikleri zaman çikolata kisti olduğu teşhis edilir. En önemli belirti kısırlık olarak ortaya çıkıyor. Çocuk sahibi olamayan kadınların yaklaşık olarak yüzde kırkında çikolata kisti endometriosis bulunuyor. Bunun dışında adet esnasında ağrı, ilişki esnasında ağrı, adetlerin öncesi ve sonrasındaki kahverengi akıntılar, adetin uzaması, kısalması yani adeti ilgilendiren her anormal durumda aslında endometriosisten kuşkulanmakta fayda vardır.

Çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur?

Çikolata kisti i endometriosisin bir çok safhası vardır. Bunlar, birden dörde kadar sıralanmaktadır. Birinci aşamasında karın duvarında, karın zarının üzerinde nokta şeklinde birkaç tane odak varken dördüncü aşamada bu odaklar bütün karın içini kaplamış, bağırsaklar, rahim ve yumurtalıklar arasında yapışıklıklara yol açmış olabilir. Erken tedavi edilmesi çoğu zaman mümkün olmamakla birlikte şunu bilmek lazım ki endometriosis nadir olarak kansere yol açar. Dolayısıyla bu konuda kuşkulanmaya gerek yoktur.Ancak endometriosisin tedavisini erken dönemde yapmak, tedavinin tam olarak yapılmasını sağlayacaktır. İleri dönemlerde çok yayılmış olduğu durumlarda tedavi tam olarak yapılamayabilir. Özellikle de ağrı kısmını halletmek çok daha zor olabiliyor.

Çikolata kisti neden olur?

Çikolata kisti rahim içini döşeyen dokunun tüplerden geçip karın içine dökülüp yumurtalığa yapışması ve bu dokunun her ay burada kanaması ile oluşuyor. Nasıl ki kadınlar her ay dışarıya doğru kanıyorsa, bu doku da aynı şekilde yumurtalık içinde kanamalar yaratıyor, mikrokanamalara neden oluyor. Zaman içinde bu kanamalar birikerek içeride bildiğimiz erimiş çikolata kıvamında bir sıvı oluşturuyor. Bu yüzden bu kistlere çikolata kisti deniliyor. Bu kistlerin oluşumunda en önemli faktör, genetik faktör. Bazı kadınlarda bu çikolata kistleri oluşuyor bazılarında oluşmuyor. Bunun tek nedeni genetikle açıklanıyor. Çevresel faktörlerin, sigaranın, stresin bu kistler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı artık günümüzde biliniyor.

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti, bizim endometriosis dediğimiz hastalığın yumurtalıkta olan şeklidir. Her ne kadar ismi böyle sempatik de olsa oldukça önemli problemlere yol açabilen bir hastalıktır. Endometriosis rahim içini döşeyen ve her ay adetle dökülen dokunun gidip karın içinde çeşitli yerlere yapışması ve her ay adetle birlikte buralarda mikrokanamaların oluşması durumudur. Bu hastalık yumurtalıklara yerleştiği zaman da kanama yumurtalık içine doğu kanama olur ve bu kan biriktiği için bu birikim bir süre sonra aynı erimiş çikolata gibi bir kıvamında bir birikim oluşturuyor ve bu nedenle de bu kiste çikolata kisti deniyor. Endometriosis her ne kadar bir iltihabi durum olmasa da vücut içinde iltihabi benzeri durumlar oluşturduğundan rahim arkasında, yumurtalıklarda, bağırsaklarda yapışıklıklara neden olabilir. Endometriosis her ne kadar sıkıntılı bir hastalık olsa da bazen tedavisi uzun sürse de sonuç olarak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Çikolata kisti kimlerde daha çok görülür?

Çikolata kistinin belirli bir yaş aralığı yoktur ancak üreme çağında olan kadınlarda görülür. Dolayısıyla 18-45 yaş arası kadınların hepsinde görülme imkanı vardır. Doğum yapmak çikolata kistinde herhangi bir iyileşme sağlamaz ancak hamilelik esnasında vücuttaki hormonlar çalışmadığı için çikolata kistinin büyümesi de durabilir. Çikolata kisti ve endometriosis, kadın doğum alanında ve kadın hastalıkları alanında en gizemli hastalıklardan birisidir. Bu hastalığın bir çok tedavisi vardır fakat sebebi tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla da tedavide de kesin olan bir tedaviden çok o anki belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Çikolata kisti tedavisinde başarı kesin midir?

Çikolata kisti, endometriosis tekrarlayıcı ve ilerleyici bir hastalıktır.Dolayısıyla tedavi esnasında o anda bulunan lezyonu ortadan kaldırıyoruz ancak bunun tekrarlamayacağının bir garantisi yoktur. Tekrarlamamsı için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Bunların en önemlisi, doğum kontrol hapları, bir takım hormonal tedbirler, hormonlu spiraller bu amaçla kullanılmaktadır. Ancak şöyle bir durumu hayal edelim, çocuk sahibi olmak isteyen bir kadının ameliyattan sonraki ilk üç-altı ayda hamile kalma oranı en yüksek olduğunu da söylemek lazımdır. Dolayısıyla ilk üç-altı aylık dönemde herhangi bir korunma yöntemi, bu şekilde bir hormonal tedavi uygulamak mümkün olmamaktadır. O sebeple çikolata ksiti tedavi edildikten sonra çift kendi haline bırakılmakta bu dönem sonunda hamilelik oluşmazsa tüp bebek yöntemine geçilmesi tavsiye edilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.