Özgür Bilgi Kanalı

Herhangi bir alerji hastalığına sahip olan kişiler için ev işleri tam bir işkence haline dönebilir.

Alerji çeşidiniz solunuma ya da cilde bağlı da olsa, içerisinde bazı kimyasallar barındıran deterjanlar ile bulaşıkları yıkamak, ev temizliği yapmak ya da en basitinden ellerinizi yıkamak zorundasınız.
Bu ürünler cildinizin kurumasına, ellerinizin çatlamasına ve hatta kanamasına, alerji türüne bağlı olarak çeşitli tepkimelere ve baş ağrısına neden olur.
Özellikle bulaşık deterjanları potansiyel tahriş edici renk ve koku maddeleri içerir. Eğer kişinin bu tarz ürünlere hassasiyeti var ise aşağıdaki ipuçları ve önerileri takip ederek düşük alerjen etkiye sahip olan ya da hipoalerjenik ürünleri seçebilir.

Kokusuz ürünler

Neredeyse tüm deterjan ve sabun üreticileri alerjiye sahip olan kullanıcıları için koku ve parfüm içermeyen ürünler üretmektedir. İçerisinde koku kimyasalları içermediği için alerjik reaksiyona neden olmaz ve temizleme özelliğinden de hiçbir şey kaybetmez.

Yumuşak içerik

Eğer bulaşıkları ya da çamaşırları elde yıkadıktan sonra, deterjan kokusuz ve parfümsüz de olsa alerji oluşuyorsa ve elleriniz çatlayarak kanıyor ise deterjan içerisinde bulunan güçlü asidik maddeler cildinizi tahriş ediyor demektir. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey içerisinde güçlü ve tahriş edici asitler bulundurmayan bitki özlerinden yapılan deterjanları kullanmaktır. Ayrıca bitkisel içerikli temizlik malzemeleri alerjik etkiye sahip olmayan esansiyel yağlar da barındırır. Yani alerjiniz yüzünden kokusuz ürünler kullanmak zorunda da kalmazsınız.

Kimyasal hassaslıklar

Eğer birkaç çeşit kimyasal maddeye karşı alerjiniz bulunuyor ise, geleneksel kimyasal deterjanlar gibi diğer yumuşak içeriğe sahip olan deterjanlar da işe yaramaz ve alerjik reaksiyon göstermenize neden olur. Böyle bir durumda doğallık oranı daha fazla olan Hindistan cevizi ya da zeytinyağı özlü ürünleri tercih etmeli ya da tüm deterjan ve sabunlarınızı evinizde sirkeden kendiniz üretmelisiniz. Böylelikle kullanılan kimyasal sayısını minimuma düşürür ve alerjik reaksiyonların da önüne geçersiniz.

Cilt kaynaklı alerjiler

Eğer alerji çeşidiniz cildinizi etkiliyorsa basit bir çözüm olarak deterjanların cildinize temas etmesini engelleyebilirsiniz. Bunun da en kolay yolu eldiven kullanımıdır.
Bulaşık yıkarken ya da herhangi bir şekilde deterjan kullanırken kalın eldivenler giyin ve alerji riskini en aza indirin. Eğer bulaşıkları eldivensiz yıkamayı tercih ediyorsanız yukarıda belirtilen ürün sırasına göre tüm ürünleri tek tek denemeli ve kendinize en uygun olanını seçmelisiniz.

Benzer YazımızSabun Çeşitleri Ve Faydaları:1


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.