Özgür Bilgi Kanalı

Görünüş bakımından sivilce ve akneye benzeyen cilt döküntüleri alerji ya da enfeksiyon sebebiyle oluşabilir.
Özellikle çok sıcak ya da çok soğuk havalarda ortaya çıkan bu döküntüleri koparmaktan rahatsız oluyorsanız aşağıdaki kolay cilt ve vücut bakım uygulamalarını izleyin ve döküntülerinizin rekor bir sürede ortadan kaybolduğuna şahit olun.

Döküntüler için İhtiyaç Listesi

o Ilık Su
o Hafif Sabun (doğru pH dengesinde)
o Salisilik asit ya da benzoil peroksit içeren bir cilt kremi
o Yağsız nemlendirici

Uygulama Talimatları:

Döküntülerin etrafında bulunan sivilceleri sıkmaktan kaçının, aksi taktirde tahriş ile beraber mevcut yaralar daha da kötü bir hale gelecektir. Ayrıca iltihap nedeniyle bakteri ve enfeksiyon kapma riski de bulunmakta.

Salisilik asit ya da benzoil peroksit içeren bir krem ile sivilceleri, akneleri ve döküntüleri tedavi etmeye çalışın. Fakat cildinizin kurumasına neden olacakları için az miktarda kullanmalı, ardından da yağsız nemlendirici ile cildinizi nemlendirmelisiniz.

Ardından sabah ve gece olmak üzere, günde iki kere yüzünüzü yumuşak bir sabunla, ılık su ile beraber yıkamalısınız. Fakat yıkama esnasında cildinizi ovalamamaya ve tahriş etmemeye özen gösterin. Kurulama esnasında da havluyu sürterek değil, değdirerek kurulayın.

Elinizden geliyorsa her gece, mümkün değilse iki günde bir yastık kılıfınızı değiştirin. Uykuya daldığınız zaman yüzünüzde bulunan yağlar ve kirler doğal olarak yastığa nüfuz eder. Eğer uzun süre bu yağ ve kir barındıran yastıklarda yatarsanız döküntüleri yüzünüzden temizlemek de o kadar uzun sürecektir.

İçeriğinde petrol ürünleri ve mineralli yağlar bulunan cilt kremlerini asla kullanmamalısınız. Bu ürünler cilt gözeneklerinizi tıkar ve cildinizin hava almasını engeller, bu nedenle de iyileşme süresi çok daha uzun sürer.

Engellemeniz gereken bir diğer ürün grubu da içerisinde SD alkol 40, sodyum ya da amonyum lauril sülfat, sentetik renklendirici ve izopropil palmitat bulunduran cilt ürünleridir.

Cildinizi dehidrasyona uğratmamak, yani susuz kalmamasını sağlamak için günde en az 12 bardak su içmelisiniz. Aksi taktirde dökülmeler ve çatlaklar artacaktır.

Eğer belli bir süre için döküntüyü kapatmak istiyorsanız içerisinde sadece salisilik asit bulunduran ürünler ile kapatma makyajı yapmalısınız. Aksi taktirde kısa süre için bile olsa gözenekler kapanır ve tüm iyileşme süreci en başa döner.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.