Özgür Bilgi Kanalı

4A Emekli Aylık Bilgisi

Anne babaların çoğu çocukların bilgisayar başında, özellikle de internette uzun saatler geçirmesinden şikayetçi… Uzmanlar ise, çocuklara internet kullanımını yasaklamanın çözüm olmadığını söyleyerek, şu önerilerde bulunuyorlar:

  • Çocuklar arkadaşlarının ve ailelerinin neler yaptığını merak ederler, böylece karşılaştırmalar yaparlar; kendi eksikleri neler, istekleri neler olacak kararlar verirler, birbirleriyle tartışırlar. En iyi yöntem, kızmadan çocukla işbirliği yapabilmek, “Arkadaşını merak ediyorsan, matematik ödevin bitince internetten onunla konuşabilirsin,” demektir. Böylece kontrol ve sınırlar sizde olurken ödev ile koşullu ödül vermiş olursunuz, çocuğun kaç arkadaşı olduğunu, yabancıların eklendiğini görebilirsiniz.
  • Anne babalar, değişen zaman ve çağı dikkate almalılar. Çocuklarıyla güvene dayalı bir ilişki kurabilmeyi öğrenmeli ve geliştirmeliler.
  • Yetişkinler çocukların okulda ve evde “uslu çocuk” olmasını istiyorlar. Bununla birlikte çocuklar da internet başında oturarak yaramazlık yapabiliyorlar.
  • Özellikle okullarda çocukların sosyalleşme ve paylaşma ihtiyaçları yeterince karşılanmadığında, çocuklar internet kullanımı ve sosyal paylaşım sitelerine yöneliyorlar. İnternet ve sosyal paylaşım siteleri çocuklar için artık sokakta, parkta, okul bahçesinde oynamanın yerine geçti.
  • Okullarda, spor, tiyatro, müzik, resim, satranç, halk oyunları gibi çocukların bedensel-ruhsal-zihinsel gelişimlerine uygun faaliyetler teşvik edilmeli.
  • Evde boş vakit kavramı geliştirilmeli.
  • İnternet kullanımına yönelik doğru ve yanlışlar, çocuklara uygun şekilde anlatılmalı, sebep-sonuçları gösterilmeli.
  • Okullarda ve evlerde kullandığımız, hatta anne babaların kendi kullandıkları kişisel bilgisayarların da bile yeterli koruyucu ağ ve programlar mutlaka bulunmalı ve uygulanmalı.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.