Özgür Bilgi Kanalı

Çocuklar, gece uyurken salgılanan büyüme hormonundan da faydalanarak büyürler. Bunun için de yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla, çocuklarda akşam yemeği ve gece öğünü oldukça önemlidir.

Çocuklarda büyüme hormonu daha çok gece 23.00 ile 03.00 arasında salgılanır. Bu nedenle çocuğun bu saat dilimleri arasında derin uykuya dalmış olması ve vücudunda yeterince besinin bulunması gerekir.

Çocuklar gece öğünlerinde neler yiyebilirler?

Gece 22.00-02.00 saatleri arasında herhangi bir zamanda çocuğa verilecek besinin öncelikle kalsiyum ve protein içeriğinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Süt, yoğurt ve devam sütleri hem kalsiyumu hem de proteini dengeli bir şekilde içerdikleri için gece beslenmesinde tercih edilebilirler. Bu besinlerden herhangi biri, çocuklarda özellikle 7 yaşına kadar büyümeyi destekler.

Gece öğünü kaç yaşındaki çocuklar için uygundur?

Çocuklar ilkokula başlayana kadar gece öğününe devam edilebilir. Gece ara öğününün en önemli olduğu dönem ise bebeklik dönemidir. Çocuk büyüdükçe gece ara öğünleri azaltılabilir veya kaldırılabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.