Özgür Bilgi Kanalı

1)Su Çiçeği
Daha ziyade 5-10 yaş arası çocuklarda bahar aylarında görülmektedir. Hızlı bulaşan bir hastalık olan su çiçeği; öksürme, hapşırma gibi yollarla ağızdan çıkan tükürük parçacıkları ile, havayolu ya da temas sonucu bulaşabilmektedir.

2)Kızamık
Kızamık virüsü bulaşan bir hastalıktır ve hastanın öksürme ve hapşırması sunucu tükürük parçacıkları yolu ile bulaşmaktadır. Vücutta kabarık kırmızı döküntüler meydana gelir.

3)Kızamıkçık
Kızamığa oranla daha hafif seyreden kızamıkçık, hastanın öksürme ve hapşırması sonucunda tükürük yoluyla bulaşmaktadır. 1-2 gün süren ateş, kulak altı bezlerinin şişmesi neticesinde pembe kabarcıklı noktalar şeklinde gözlenen döküntüler en temel bulgularıdır.

4)Kızıl
Kızıl, bademciklerde iltihaplanma ile kendini gösteren bir hastalık olup, ani bir şekilde gelişen ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, titreme ve kırmızı döküntüler ile kendini göstermektedir.

5) 5. Hastalık
Ilkbahar aylarında oluşan bu hastalık, genellikle okul çağındaki çocuklarda rastlanmaktadır. Tabiri caizse yüzde tokat atılmış gibi parmak izi görünümünün oluşması en belirgin özelliğidir. Vücutta renkli döküntüler de meydana gelir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.