Özgür Bilgi Kanalı

Çağın belki de en büyük sağlık sorunu olan obezite, önüne geçilmediği takdirde sonu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Obezite hastalığının tedavisinde ilk adım, bunun bir hastalık olduğunu kabullenmektir. Amerika nüfusunun %50’den fazlası obezite hastalığı ile mücadele etmeye devam ederken, Türkiye’de de bu oran her geçen gün artmaktadır. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda obezite, daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

Çocuğunuzun fazla kilolarının her geçen gün artmasını istemiyorsanız, beslenme şeklinizi ve yaşam kalitenizi gözden geçirmenizde yarar var. Okul öncesi çağdaki çocukların rol model olarak anne ve babalarını aldıklarını unutmayın. Bu durumda çocuklar, siz nasıl besleniyorsanız o şekilde beslenmeye eğilimlidirler. Yani siz kendiniz hertürlü sağlıksız yiyeceği tüketerek onlardan sağlıklı beslenmesini bekleyemezsiniz. Sağlıklı beslenen, spor yapan anne babaların çocukları da sağlıklı birer birey olacaklardır. Çocuklarda obezite nasıl önlenir diyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, beslenme düzeninizde sebze ve meyveye ağırlık vermektir.

Ayrıca kızartmalar, hazır gıdalar, şekerlemeler ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalarını sağlayın. Özellikle hamburger, patates kızartması, pizza gibi fast food gıdalar, çocuklarda obeziteye davetiye çıkaran yiyeceklerin başında gelmektedir. Eğer çocuklarınızın büyüdüklerinde sağlıklı birer birey olmalarını istiyorsanız, küçük yaşta sporla tanışmalarını sağlayın. Basketbol, voleybol, yüzme kurslarına göndererek işe başlayabilirsiniz. Daha küçük yaşta fazla kilolarla tanışan çocuklar, yetişkin birer birey olduklarında da büyük ihtimalle fazla kilolu hatta obez olacaklardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.