Özgür Bilgi Kanalı

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Soğuk kış günlerinde de çocuklarımızın hasta olma riski daha yüksektir. Havaların artık kış moduna geçmesi çocuk hastalıklarının da baş göstermesine neden oldu. Çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için hastalıklara daha açık bünyeleri vardır.

Hasta olan bünyelerinin iyileşmesi de uzun zaman alır ve çocuklar iyileşseler bile bütün kış boyunca bu hastalıkları da yanlarında taşırlar. Olası bir üst solunum hastalığı kaptıklarında bu virüsler vücudu tekrar sararak çocukların hasta olmasını kolaylaştırır. Yani çocuklarımız uzun kış ayları boyunca olası hastalıklara açıktır. Bunun için çocuklarımızın vücutlarını dinç tutmak ve onları hastalıklardan korumak adına gerekli önlemleri almalıyız. Özellikle gribin çocuklarımızdan uzak durması için, onları bağışıklık sağlayacak gıdalarla beslemeliyiz. Soğuk kış aylarında gribin, daha kışa başlamadan önce de RSV virüsü denilen vücudun direncini kırıcı hastalıkların bulunması çocuklarımız için tehlike oluşturuyor. Yeni bir yıl için hazırlık yapıyoruz ve bu hazırlıkta çocuklarımızla birlikte planlar yapıyoruz. Yeni bir yıla hasta giren çocuklarımız olsun istemeyiz. Bunun için kışın başlangıcı ve tam ortalarında çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlü tutun. Böylece çocuklarınız daha sağlıklı bir kış geçirsin.

Çocukların kış hastalıklarına yakalanmalarına bir sebep de çocuk aşılarının geciktirilmesidir. Küçük yaştaki çocukların belirlenmiş aşı tarihleri vardır, bunları düzenli olarak yaptırırsanız çocuğunuzu sert bir kışa hazırlamış olacaksınız. Çok küçük yaştaki çocukların hastalanma olasılığı daha fazladır. Özellikle yeni doğan ve beş yaş arasındaki çocuklar bu riski taşımakta. Bu durumda çocuklarınızı korumak için onların biberon, bardak, emzik gibi eşyalarını temiz tutun. Bebeklerinizin emekleme dönemlerinde çevrenin temizliğine özen gösterin. Böylece kış hastalıklarına karşı çocuklarınızı koruyabilir ve hastalıklarla uğraşmaktan yorgun düşmezsiniz.

Bir diğer sorun ise çocuklarda yüksek ateş riski bulunmaktadır bunun için Ateşi Çıkan Çocuklarınıza Dikkat Edinokumanızı tavsiye ederiz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.