Özgür Bilgi Kanalı

Çocukların Diş Sorunları

Küçük yaşta dikkat edilmesi gereken bir durum olan diş çürükleri özellikle Türkiye’de çoğu çocukta görülmektedir.

Bunun nedeni yeterince yapılamayan bilinçlendirme yöntemleridir. Küçük çocukların diş sorunlarıyla karşılaşması anne karnından itibaren gerçekleşir. Çünkü hassas bir dönem geçiren hamile anne adayları, bu durumda diğer kişilere oranla daha fazla hormonal değişim yaşar. Bu da bebeklerin diş rahatsızlıklarının başlangıcı için yeterli bir sebep olarak görülür.

Eğer hamile anne ağız sorunlarına bağlı olarak diş rahatsızlığı geçiriyorsa, bu durum erken doğum gerçekleştirme riskini yükseltiyor. Ayrıca ağız sağılığı sorunu yaşayan hamileler bebeklerini düşürme riski ile de karşı karşıya. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için anne adayı kendi diş sağlığına özen göstermeli ve bu doğrultuda düzenli olarak dişlerini fırçalamalıdır. Eğer anne dişlerine iyi bakarsa bu durum doğacak olan çocuk için de olumlu olacaktır. Altı veya sekiz aylık bebeklerin dişleri çıkmaya başlar.

Bebekler daha çok küçük oldukları için diş fırçalama alışkanlığı edinemezler. Bu durumda anneler bebeklerinin dişlerini temizleyebilir. Hafif nemli ve yumuşak bir bezle bebeklerin dişleri temizlenebilir. Böylece diş sağlığı için daha çok küçük yaşlarda önlem alınmış olacaktır. Bebekler büyüdüğünde artık diş fırçalama alışkanlığı edinebilirler. Gün içinde yenilen yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması gerektiği çocuklara aşılanmalıdır. Bu alışkanlık da en önemli birey olan anneden edinilir. Anne ne kadar dişlerine özen gösterir onları fırçalarsa çocukta görerek bu alışkanlığı kazanacaktır.

Tabi bu alışkanlıktan önce bebeklerin dişlerinin özel bakımı için anne görev üstlenir. Çok küçük yaşlarda diş çürümesi risk olarak görülür. Bu konuda uzmanlar çocukların diş sağlığı için kontrollerinin sürekli yapılmasının gerektiğini vurguluyor. Böylece ağız sağlığı için dişlerin korunması gerçekleşecek ve ileriki yaşlarda sağlıklı dişler ile gülümseyen bebekler olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.