Özgür Bilgi Kanalı

Yaşlanmak insanoğlunun karşı koyamadığı bir süreçtir. İnsanlar yaşlanmaktan hiç hoşlanmazlar. Genç kalmak amacıyla ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Yaşlanmak beslenmekle alakalı de bir faktördür. Bazı gıdalar cildi yaşlandırırken, birtakım gıdalarda cildi yaşlanmaktan koruyup genç ve zinde kalmasını sağlıyor.

Cildi Yaşlandıran Yiyeceklerin Başında Suni Yağlar Geliyor !

Margarin: hamur işlerinde, kurabiyelerde, kahvaltılarda kullandığımız margarin, yüksek miktarda doymamış yağ asidi içeriyor. Bu da hücrelere zarar veriyor. Hem de margarin natural bir ürün olmadığı amacıyla beden margarini sindirim sistemi ortamında tanımlayamıyor. Vücut ise tarifleyemediği şeyi yağ olarak depoluyor.

Havuç: Kan şekerini aniden yükselttiği amacıyla, cildi yaşlandıran gıdalar arasında gösteriliyor.

Pizza: Pizzadaki karbonhidrat bedende yağın yakılmasına engel oluyor. Yakılamayan yağlar ise bedeni şişmanlatıyor.

Hem de yeterli ve dengeli beslenememe, yaşlanmayı hızlandırıyor. Öğün atlamak, akşam geç vakitlarda yemek yemeyi alışkanlık durumuna getirmek kilo almayı süratlendirdiği gibi erken yaşlanmaya da çağrı çıkarıyor.

Hamur işleri: Karbonhidrat ve şeker yönünden son derece varlıklı olan hamur işleri bedeni yağlandırarak metabolizmayı yavaşlatıyor.

Gazlı içecekler: yüksek miktarda şeker içerdiği amacıyla bedenin şeker dengesini bozuyor. Hem de vakit ortamında alışkanlık yapıyor. İç organlarda tahribata sebep oluyor. Kendisinde barındıdığı fosfor yardımıyla kalsiyum sayısal değeri yüksek yiyeceklerin yapıcı etkisinin kaybolmasına namacıyla oluyor. Bunun neticesi olarak ciltte lekeler ortaya geliyor. Kemikler ise yeterli derece de kalsiyum alamadığı amacıyla erimeye başlıyor.

Kahve: Burada bahsedilen kahve herkezin bildiği Türk kahvesi değildir. Çünkü Türk kahvesinin içersinde katkı maddesi olmadığı amacıyla yemekten sonra şekersiz olarak içildiği takdirde sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Fakat prosedür görmüş kahveler içildiği vakit aşırı derecede asit üreterek mideye zarar veriyor. Mide rahatsızlıkları ise cildin canlılığını ve ışıltısını kaybetmesine namacıyla oluyor.

İşlenmiş şeker: cildin elastikiyetini azaltıyor. Hem de bedene alınan proteinlerin de yok olmasına namacıyla oluyor. Mümkünse pakete giren her türlü gıdadan uzak durmanız tavsiye ediliyor.

Kızartmalar: Cildi daha acele yaşlandırırken, detaylı hastalıklara da çağrı çıkarıyor. Hem de eskimiş peynirler, cipsler, aşırı yağlı salata sosları, çok sarfedilen kimyasal ilaçlar, antibiyotikler cildin daha acele yaşlanmasına namacıyla oluyor.

Şimdi de insanı gençleştiren, zinde tutan yiyeceklerin listesine göz atalım.

İnsanı Gençleştiren Besinler Listesi

Soya Filizi: Vücudun kendi ürettiği hormonlar kadar etkili olan soya filizi, cildi dolgunlaştırıp gerginleştiriyor.

Ispanak, lahana: İçerisinde tespit edilen B vitamini yardımıyla bedenimizde tespit edilen lif dokusunu destekliyor, aynı vakitte selüliti önlüyor.

Zeytin Yağı: Ülkemizde de bol miktarda imal edilen zeytin yağı en sıhhatli yağlardan bir tanesidir. Doymamış yağ asitleri hücreleri onarıp erken yaşlanmaya karşı resmen bir silah vazifesi görüyor. Hem de zeytin yağı cilt bakımında da kullanılmaktadır.

Yeşil Çay: Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, bedende meydana gelen serbest radikallere karşı hücre koruyucu maddeler içeriyor. Bu da hücreleri erken yaşlanmaya karşı koruyor.

Tavuk: Tam bir protein deposu olan tavuk, bağ dokusundaki liflerin güçlenmesine yardımcı oluyor. Liflerin kendini yenilemesinde yardımcı oluyor.

Sarımsak: Bağırsaklardaki bakterilerin kokuşmasını önlerken, kan dolaşımını düzenleyip hızlandırıyor. Günde bir diş sarımsak tüketmek tansiyonu dengeliyor. Hem de natural antibiyotik vazifiyeti görüyor.

Su: Su demek can demek, can demek kan demektir. Vücudumuzun %85. Su olduğunu düşünecek olursak suya ne kadar gereksinimiz olduğunu anlayabiliriz. Su hücrelerin bağ ve dokularının gereksinimlerini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını sağlarken, kalın bağırsaktaki atıkların da bedenden dışarı atılmasını sağlıyor.

Balık: Vücudun kendi üretemediği omega 3 vitamini yönünden son derece mühim olan balık hücrelerin ömrünü uzatıyor. Hem de beyin amacıyla son derece mühim olan vitaminleri bünyesinde bulunduruyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.