Delik Kulak Zarı Tedavisi


Vücudumuza tamamen iyi bakmalı ve herhangi bir sorunu kesinlikle göz ardı etmeden sorunun çıktığı bölgeye ait olan uzman hekimlere göstermemiz gerekmektedir. Vücudumuzda sıkıntı gösterebilen ve sorun olduğunda da ciddi anlamda can yakabilecek ve tehlikeli olan bölümlerden birisi ise kulaklarımızdır. Kulaklarımızda da pek çok farklı hastalık çeşidine rastlamak mümkündür.

Bu hastalık çeşitlerinden biriside delik kulak zarıdır.  Bu problem belli başlı insanlarda gözükmektedir. Kulak zarları genelde kendiliğinden birkaç hafta içerisinde onarılmaktadır. Bunda pek bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat bazen kulak zarı üzerinde olan bir deliğin onarımı uzun sürüyorsa buna uzman hekimler tarafından cerrahi müdahale yapılmasında fayda olacaktır. Böyle bir durumda karşılaşıldığında da süreyi uzun tutmadan bir uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Delik kulak zarı için belli başlı cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler gelişen teknoloji ile beraber giderek de artmaktadır. Fakat bütün tedavi yöntemlerinde ki genel amaç delinmiş olan kulak zarı dokusunu doldurarak onarmaktadır. Buraya ek bir doku yerleştirilir ve doku hücreleri kaynatılır. Böylece hızlı bir şekilde zar onarıma başlar.

Bu hastalığa yakalanan insanlarda işitme problemi ve bazen de kulak ağrısı baş gösterebilir. Uygulanacak yöntemin ismi ise Timpanoplasti olarak bilinmektedir. Rahatsızlıkların durumuna göre de fazladan müdahale yapılması gerekebilmektedir. Örneğin işitme probleminin güçlü olması orta kulak kemikçiklerinde yada orta kulak çevresinde ki iltihabın yayılmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda iltihabın temizlenmesi gerekmektedir.

Hızlı bir süreç içerisinde delik kulak zarı onarılması gerekmektedir. Yoksa günlük yaşam içerisinde pek çok zorluğa ve sıkıntıya sebebiyet verebilmektedir. Bu hastalığın en çok sıkıntı yarattığı yerler ise banyo ve havuz gibi ortamlardır. Burada kulağımıza su kaçması ile beraber delik zardan geçen su kulağa zarar verebilmektedir. Buda işitme sorunlarına ve denge problemlerine sebebiyet olabilmektedir.

Bu yüzden bu hastalığın tedavisini çok zaman geçirmeden yaptırmakta büyük fayda bulunmaktadır. Yapılan tedavi sonrasında yapılan doku yaması bozulabilir. Fakat bunu dert etmeden tekrar doktorunuz ile görüşerek yenileyebilirsiniz. Bu gayet basit ve kolay bir şekilde tekrar yapılacaktır. Bu gibi hastalıkların kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir.