Özgür Bilgi Kanalı

Çok yaygın bir şikâyet olan dirsek ağrısının çok çeşitli sebepleri bulunur. Dirsek ağrısında doğru bir tedavi yapılabilmesi için belirtilere bakarak sebepleri doğru bir şekilde tespit etmek gerekmektedir.

Dirsek Ağrısının Nedenleri

Dirsek ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Tenisçi Dirseği: Dirsek ağrısının en yaygın sebeplerinden biri olan tenisçi dirseğinde kişi, dirsek eklemi ve etrafında ki bölgelerde ağrı hisseder ve nesneleri sıkmakta zorlanır.

Dirsek Çıkığı: Ön kol ile üst kolun birbirlerinden normal şekillerini kaybedecek şekilde ayrılması olan dirsek çıkığında dirsek kemikleri normal dizilimlerini kaybederler.

Dirsek Kırıkları: Dirsek kemiklerinde kırıklar düşmeler, sporda sakatlanmalar ve trafik kazalarında sıkça rastlanılmaktadır. En yaygın rastlanılan dirsek kırıkları dirsek çıkması neticesinde görülmektedir.

Tendinit: Eklemi saran herhangi bir tendonda görülen tendinit dirsek ağrısına en çok neden olan sorunların başında gelmektedir. En yaygınları pazu ve kol kası tendinitidir.

Radyal Tünel Sendromu: Bu durum radyal sinirlerde sinir sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Nadir bir durum olan radyal tünel sendromu genellikle kas iltihaplanması olan kişilerde daha yaygındır ve iyileşmesi zordur.

Kubital Tünel Sendromu: Dirsek eklemini saran dirsek kemiği sinirlerinin sıkışması sonucu oluşan ve ağrıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Ayrıca kişinin ön kolunda ağrılara, uyuşmalara ve parmaklarında karıncalanmalara neden olur.
Dirsek Eklemi İltihabı: Dirsek çıkıntısı olan eklemlerde şişme ve gerginlik görülmektedir.

Golfçü Dirseği: Eklem etrafındaki iltihaplanmadan oluşan bu rahatsızlıkta belirtiler eklemin iç tarafında meydana gelir.
Dirseğinizde ağrınız var ve siz bunun neden kaynakladığı hakkında hiçbir bir bilgiye sahip değilsiniz. Böyle bir durum içinde bulunuyorsanız bir uzman doktora başvurmanız iyi olacaktır. Eğer kişide; nesneleri taşımada ve kolunu kullanmada zorlanma, eklemin bozukluğuna neden olan sakatlıklar, dinlenme zamanında birden ortaya çıkan dirsek ağrıları, birkaç gün süren dirsekte ağrılar, kolu uzatırken ve bükerken zorlanma, eklem veya kol etrafında kızarıklık ve şişmeler, ateş, ısınma ve diğer enfeksiyon belirtileri görülüyorsa o zaman doktora gidilmelidir.

Dirsek Ağrısının Tedavisi

Dirsek ağrısını tedavi etmek için buna sebep olan asıl nedeni bulmak gerekmektedir. Bundan dolayı tedaviye başlamak için asıl sebebin bilinmesi şarttır. Dirsek tedavisinde uygulanan bazı yöntemler ise dinlenme, dirsekte ağrıyan yere buz ve sıcak uygulaması, esnetme hareketleri, fiziksel tedavi, iltihap sökücü ilaçlar ve kortizon enjeksiyonu bulunmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.