Diş İmplantı Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek olması için yapılan suni diş köklerine implant denilir. Bu diş kökleri eksik dişlerin yerine yapılır. Uzun ömürlü olan bu yapay diş kökleri titanyumdan yapılan vidalardır. Steril bir ortamda diş doktoru kontrolünde küçük bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilir. İmplant’ın çene kemiğine tam olarak oturması 2 – 3 ayı bulur. Bu aşamaları geçtikten sonra implant gerçek bir diş kökünün yerini almış olur ve üzerine konacak olan bir protezi taşıyacak kapasitedir. İmplant uygulamasının yapılabilmesi için bu işlemi destekleyecek bir kemik yapısı ve diş etlerinin sağlıklı olması şarttır. Eğer böyle bir durum yoksa o zaman kişiye ilave kemik uygulaması ile implant takılır ve başarı oranı oldukça yüksektik.
İmplant uygulamasının yapılmasının en büyük avantajı kişinin implant bir proteze sahip olmasıdır. Kişiler kaybetmiş oldukları dişlerinin yerine aynı özellikleri taşıyan sabit dişlere sahip oluyorlar. İmplant uygulaması sonucu yapılan dişler uzun yıllar kullanılabilir. Yalnız bunun sağlanması için implant uygulamasının uygun şartlarda yapılması gerekmektedir. İmplant yaptıracak olan kişinin kemik yapısının olması ve yaraların iyileşmesini engelleyecek ( şeker hastalığı gibi ) bir hastalığının olmaması uygun olacaktır. Çene kemiğine yerleştirilen vidaların belirli bir boyu ve genişliği vardır. Çene kemiği bu ölçeğe uygun olmalıdır. Yani kişiye başarılı bir implant uygulamasının yapılması çene kemiğinin durumu ile yakından ilişkilidir. Ayrıca hem uygulama hem de uygulamadan sonra diş etlerinde herhangi bir sorun olmamalıdır. Bu uygulama kemik gelişimini tamamlayan herkese yapılabilir. Uygulama, anestezi ile yapıldığı için herhangi bir acı hissedilmez. İmplant’ın uzun süreli olmasını istiyorsanız ağız bakımına dikkat etmelisiniz. İmplantlar temizliği kolay olan maddelerdir. Sigaradan kesinlikle uzak durmalıdır.
İmplant Çeşitleri
Endosteal İmplant: Bu tür implantlar çene kemiğine cerrahi işlem ile yerleştirilir. Bu işlemden sonra diş eti dokusunun iyileşmesinde sonra diş eti şekillendirilir. Son aşamada ise yapay dişler, köprüler ya da protezler gruplar halinde implanta bağlanır. Bu tür en çok kullanılan implant çeşididir.
Subperiosteal İmplant: Bu çeşitler dişeti dokusunun alt kısmına yerleştirilen metal çerçeve kaplıdır. Diş etinin iyileşmesinden sonra metal çerçeve çene kemiğine sabitlenir. Metal çerçevede yer alan metaller diş etlerinden dışarı çıkar ve buraya implantlar yerleştirilir.

Önceki İçerikBebeklerde Altıncı Hastalık Belirtileri ve Tedavisi,Altıncı Hastalık Belirtileri,Altıncı Hastalığın Tedavisi
Sonraki İçerikKurdeşen Nedenleri ve Tedavisi,Kurdeşen Oluşmasının Sebepleri,Akut Kurdeşenin Nedenleri,Kronik Kurdeşenin Nedenleri,Kurdeşen Hastalığı Belirtileri,Kurdeşen Teşhisi ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz