Özgür Bilgi Kanalı

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş sağlığı gerçekten çok önemlidir. Bu yüzden de dişimize iyi bakmamız ve dişimizde çıkabilecek herhangi bir sorunda acilen diş hekimimize göstermemiz gerekmektedir. Genellikle geç kalınan durumlarda dişimizi kaybederiz.

Günümüzde diş çürüklerinde dişi kurtarmak adına yapılan belli başlı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi diş dolgusu iken diğeri ise kanal tedavisidir. İkisi de kullanım amacıyla dişi kurtarmayı amaçlamaktadır. Fakat kanal tedavi yöntemi daha büyük diş çürüklerinde işlev göstermektedir.

Kanal tedavisi genel olarak dişin merkezinde bulunan iplik benzeri bir dokunun çıkarılmasıdır. Bu dokuya pulpa yani dişözü de denilmektedir. Kısacası dişin sinir hücreleri çıkartılır ve diş bir bakıma öldürülür. Fakat bu sayede dişimiz hala işlevini sürdürmeye devam eder. Pulpa çıkarıldıktan hemen sonra dişin içi tamamen temizlenir ve hijyenik şartlar sağlanır. İşi temizlenip, şekillendirildikten sonra ise doldurulur ve kök hücreler kapatılır. Kanal tedavi yöntemi sayesinde birçok dişi çekilmekten kurtarmak günümüzde mümkündür.

Kanal tedavi yönteminin uygulandığı belli başlı zamanlar vardır. Dişiniz çatlamış ise, dişteki çürük büyük ve derinlemesine ise ve önceden dişinizde kalıcı bir hasar oluşmuş ise pulpa çıkarma işlemi yapılması gerekmektedir. Dişözleri iltihaplandığında ve tedavi edilmediğinde apse oluşumu yapacaktır. Apse dişin altında olduğundan dişetine zarar verecektir ve ağrı yaratacaktır. Kısacası bu durumlarda dişözlerinin alınması gerekmektedir.

Kanal tedavisi için öncelikle hastalıklı dişin yanında bir bölgede bir delik açılır. Daha sonra diş biraz temizlenip, pulpaya ulaşıldıktan sonra hastalıklı pulpa çıkarılır ve kök hücreler temizlenir. Kanal dolgu tedavisi için dişe şekil verilir. Eğer dişin durumu kötü ve birkaç seans ihtiyacı varsa geçici süreliğine dolgu yapılır. Daha sonra geçici dolgu çıkartılarak kalıcı dolgu yapılır. Gutta Percha adı verilen konik uçlu aletle kanallar birbirine sokulur ve desteklenir. Daha sonrada dişe kuron kaplatılır. Kanal tedavi yöntemine maruz kalan bir diş eğer iyi bakım alırsa bir ömür boyu işlevini sürdürebilir. Fakat çıkabilecek herhangi bir sorunda pek tabi ki diş hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.