Özgür Bilgi Kanalı

Diş Kisti Nedenleri ve Tedavisi
Diş kisti olan bir kimse acil olarak diş doktoruna gitmek zorundadır. Sinsi bir durum olan diş kisti ağrı yapmadığı için hemen anlaşılmaz. İlk olarak boşlukta başlar, iltihap oluşur ve son olarak büyüme gösterir. İltihap oluştuğu zaman içi sıvı dolu kesecikler meydana gelir ve etrafı bir zar ile kaplanır. Kist oluşumu ağır ilerler. Çene kemiğinin herhangi bir bölümünde oluşan kist hızlı bir şekilde büyür ve çene kemiğinin büyük bir kısmına zarar verebilir. Diş etine hasar verdiği için diş kayıpları yaşanabilir. Bundan dolayı kese içindeki iltihap kan ile karışıp yayılabilir. Kanla taşınan iltihap diğer organlara ulaştı mı kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kist, diş enfeksiyonlarının dişin köküne ve etrafında bulunan kemiklerin yayılmasına neden olur. Yani apse meydana gelir. Eğer enfeksiyon kemiğe girerse diş kaybedilir.
Dişte oluşan bir kist dişe zarar verebilir. Bu zararlar arasında; çenede bulunan normal dokuların yerlerinin değişmesine neden olarak kemik kaybına sebep olabilir. Dişte oluşan bir kist yanında bulunan en yakın dişi içine çekip onu normal hizasından dışarı itebilir. Kistin varlığı bazı durumlarda çene kemiğinde büyümeye neden olabilir. Bu süreçte ağrı olmadığı için hastalar bunun farkına varmazlar. Sinirlere bakı yaptığından yüzde hissizliğe neden olur.
Diş Kisti Belirtileri
Diş kistinin belirtileri hangi türde kist olduğuna göre oldukça farklılık gösterir. Birçok olayda hasta olağandan farklı olarak bir yumru fark eder. Kistin oluşması ile birlikte dişte rahatsızlanır. Kist geliştikçe köklerin çevresinde bulunan yumuşak doku kabarır ve ağrılar gittikçe artmaya başlar. Belli bir süre sonra yüzün etrafında kabarıklık görülür. Oluşan bu kabarcık dişin ve kemiğin yapısına göre başlangıç yerinden uzaklaşmaya başlar. Bu durum ise dişin daha da hassaslaşmasına ve ağrıların artmasına neden olur. Kistin oluştuğu dokuların en hassas yerinden ağzın içine ya da dışına doğru cerahat akar. Cerahatin akmasıyla birilikte meydana gelen ağrıda bir azalma olur. İrinin akmasıyla birlikte ağızda kötü bir koku oluşur. Vücutta birtakım kırgınlıklar meydana gelir.
Dişte oluşan oyuklar normalde fark edilmez. Oyuk diş özüne ulaşıp kişiyi rahatsız etmediği sürece kişi bunu fark etmez ve diş doktoruna gitmez. Diş özü dişi hayatta tutan sinir ve kan hücrelerinden meydana gelmiştir. Aslında çürüklerin buraya kadar ulaşmasına izin verilmemelidir. Kişi diş özünün koruyucu tabakası olan dentin ve mineye yayılan çürüğü fark etmez. Kist enfeksiyonunda ağrılar beklenmedik olur. Diş ağrısı yanağa, çeneye ve yüze vurur. Kişi, ağrının hangi dişinden kaynaklandığını pek anlayamaz. Rahatsızlığa neden olan dişi bulabilmek için hepsini kontrol etmek gerekir.
Diş Kistinin Sebepleri
Dişte kist oluşumuna çoğunluk olarak dişte meydana gelen yaralanmalar ve darbeler neden olur. Ancak diş kistinin en yaygın görülen nedeni dişlerde oluşan çürüklerdir. Çürükten sonra dişte oluşan oyuk enfeksiyonların başlangıç noktası sayılmaktadır. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek ve dişleri gerektiği gibi fırçalamamak dişlerde plak oluşmasına neden olur. Bakteriler bu oluşan plaklarda gıda artığı olan şeker ile beslenirler ve bir tür asit üretirler. Bakterilerin ürettikleri bu asit dişin koruyucu tabakası olan mineyi aşındırır ve mineyi delerek dişin özünün açığa çıkmasına neden olur. Çürüğün oluşması bu şekilde olur. Diş çürüklerinden korunmak için günlük rutin diş temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bakteriler ve diş plakları her zaman meydana gelir.

Diş Kistinin Tedavisi
Hastaya uygulanacak tedavi kistin türüne göre çeşitlilik gösterir. Doktor acil olarak apsenin yaptığı baskıdan dolayı oluşan ağrıyı dindirmek için iltihabı kurutacaktır. Doktor ilk olarak apsenin ilk oluştuğu yerdeki kalıntıları temizleyerek işe başlayacaktır. Diş özünde bulunan enfeksiyonlardan kaynaklanan periapiral kistlerin tedavisi daha zor ve komplikedir. Bölgenin kesin tespiti için x-ray cihazı gerekmektedir. Doktor kisti tespit ettikten sonra kanal tedavisi uygulayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.