Özgür Bilgi Kanalı

Dişlerin ihtiyacı olan bakım ve uygulamalar yapılmadığı takdirde; diş etinde plak oluşumundan diş eti hastalklarına, çürüklerden diş kayıplarına kadar çeşitli sağlıklı problerimeri ortaya çıkar. Özellikle de düzenli fırçalanmayan dişlerde olşan plak, birçok hastalığa yol açtığı gibi zararlı organizmalar için elverişli bir yaşam alanı yaratır. Tıpkı diş kurtları gibi… Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş kurtları ve önleme yolarını sizler için anlattı.

Diş kurtları plaklara yerleşerek kendileri için uygun bir ortam yaratırlar. Genellikle dişlerin içinde yaşarlar ve dişleri yiyerek beslenirler. Aslına bakılırsa dişi saran kemik ve diş eti iltihabıdır ve tedavi edilmedi takdirde ilerler ve önlenemez sonuçlara yol açar. Ancak düzenli fırçalama, diiş ipi ve ağız gargarası kullanımı yoluyla tekrar oluşması engellenir.

Diş kurtlarının belirtileri

  • Damak ve diş etlerinde şişkinlik,
  • Diş etinde meydana gelen kanamalar,
  • Diş minesinde oluşan oluklar,
  • Dişlerde görülen çukurlar,

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.