Özgür Bilgi Kanalı

Dişler Neden Sararır

Toplum içerisinde insanların dikkat etmesi gereken bölgelerinden birisi de kesinlikle dişleridir.

Çünkü beyaz ve temiz dişler karşınızdakinin dikkatini çeker ve konuşma sırasında size karşı daha rahat olmasını sağlar. Dişlerin görünüşünün önemi bu yüzden çok önemlidir. Sararmış ve bakımsız dişler karşıdakine kötü bir izlenim bırakacaktır. Bu yüzden de diş bakımınızı sürekli yaparak mümkün olduğunca beyaz dişlere sahip olmanız gerekmektedir. Diş sararmasında pek çok sebep vardır. Fakat bunun genel sebebi çoğu insanda bakım yapmamaktır. Dişler sizin görünüşünüzde ki en önemli bölgelerdendir ve sizi karşınızdakine ne kadar bakımlı olduğunuzu gösteren simgelerden birisidir.

Diş renginin sararmasında ki en büyük etken ise yediğiniz ve içtiğiniz gıdalardır. Bu gıdalar genel olarak çay, kahve, kola ve bazı yiyeceklerdir. Bu yiyecekler ve içecekler dişinizin üzerinde kahverengi tonlarında renkler bırakacaktır. Buda dişinizin sararmasına sebebiyet verecektir. Aynı zamanda diş renklerini bozan ve bu görünüm kaybolmasını sağlayan en önemli etken ise sigara gibi tütünlü içeceklerin kullanılmasıdır. Sigara gibi tütün tabanlı ürünler diş minesine bile etki edebilmektedir. Minelerde ki renklerin tekrar geri dönüşü olmamaktadır. İyi ve beyaz dişlere kavuşmak isteniyorsa kesinlikle sigara kullanılmaması gerekmektedir.

Aynı zamanda hastalık sebebi ile de diş sararması olabilmektedir. Örneğin çocukluk zamanında ağır bir sarılık geçiren çocukların diş renkleri gri tonlarına yakın olmaktadır. Bunun sebebi ise vücudun o dönemlerde dirençsiz ve bağışıklık sisteminin tam olarak yerine oturmamasıdır. Vücut gerekli olan kalsiyum ve fosfor miktarını sentezleyemez ve dişlerde böyle renk kayıpları görünür.

Günümüzde 2 farklı diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Tabi bunlardan da önce dişlerimizin beyaz tutmak için düzenli şekilde fırçalamamız gerekmektedir. Bu iki yöntem ise diş rengi kayıpları çok fazla olan ve ciddi anlamda diş sararması olan dişlerde uygulanmaktadır. Canlı ve cansız diş beyazlatması diye adlandırılan iki yöntemde de dişlere belli başlı yöntemler uygulayarak beyazlatmak mümkündür. Fakat bunların dişlere bazı zararları olabilmektedir. O yüzden dikkatli bir şekilde yaptırmak gerekmektedir. Hamilelik zamanında, diş mine açısından problem yaşayan insanlarda, geniş pulpalı dişlere sahip insanlarda ve hidrojen peroksite alerjisi olan insanlarda uygulanmamasında fayda vardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.