Özgür Bilgi Kanalı

Dişte Apse Neden Olur ve Tedavisi
Dişte oluşan apse ağrının yanında başka belirtilerde verir. Dişte apse olması demek irinli bir iltihabın varlığını gösterir. Bu iltihapta akyuvar, ölü dokuya ve bakteriler vardır. Kötü kokulu bir sıvıdır. Apsenin oluşmasında en büyük sebep bakterilerin meydana getirdiği enfeksiyondur. Dişte iltihap oluştuğu zaman bu dişte ya da diş çevresinde meydana gelmiştir. İltihap, diş dokusunun şişmesine neden olur. İki çeşit diş iltihabı vardır. Bunlardan ilki diş kökünde oluşan bir diğeri ise diş ile diş eti arasında meydana gelen apsedir. Diş kökünde meydana gelen iltihabi durumlar genelde daha önce geçirilmiş bir diş tedavisinden, yaralanma ya da tedavisi yapılmamış diş çürüklerinden oluşur. Diş etlerini kuşatan iltihap ise daha çok ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesinden ve yiyecek artıklarından meydana gelmektedir.
Diş Apsesi Belirtileri
Dişte oluşan apsenin en belirgin belirtilerinden birisi aniden ve şiddetli bir şekilde meydana gelen ağrıdır. Ağrının şiddeti giderek artabilir. Bazı durumlarda ağrı kulağa, çene kemiğe ve boyun bölgesine vurabilir. Kişinin yüzünde şişlik meydana gelir. Apseli bölgeye dokunulduğu zaman ağrıda bir artış olur. Ağzın içinde kötü bir tat ve ağız kokusu meydana gelir. Sıcak ya da soğuk bir şeyler yenildiği ve içildiği zaman hassasiyet oluşur. Ateş yükselir, vücudun genelinde bir halsizlik vardır, kişi ağzını açmakta zorlanır, yemek yerken yutkunma zorluğu ve boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişkinlik gözlenir.
Diş Apsesi Nedenleri
Diş apsesi çoğu zaman bir diş enfeksiyonu sonucu oluşur. Diş plaklarında yer alan bakteriler enfekte olduklarında diş ve diş etinde ilerlemeye başlarlar. Dişte oluşan apsenin yaygın nedenleri arasında şunları sayabiliriz. Diş ve diş etlerini gerektiği gibi fırçalamamak, diş etleri arasında yemek artıkları kalması diş eti hastalıkları ve apsesi için zemin hazırlar. Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri ve içecekleri tüketmek bakterilerin büyümesini hızlandırır ve diş çürüklerinin oluşmasına zemin hazırlar. Dişlerde bulunan çürük, çatlak ve kırıklar arasından ilerleyen bakteriler apse oluşumuna sebep olurlar. Dişlerde oluşan çürüklerin tedavisinin ihmal edilmesi bakterilerin bu bölgede ilerlemesini ve enfeksiyon riskini artırmaktadır. Diş minesinde oluşan kırık ve çatlaklar bakterilerin dişin içinde bulunan yumuşak tabakaya doğru ilerlemesi için bir yol oluştururlar. Bu tabakanın bakteriler tarafından etkilenmesi sonucu enfeksiyon ve daha sonrada apse meydana gelir.
Dişler yeterli derecede temizlenmediği zaman diş ve diş aralarında kalan yemek artıkları bakterilerin oluşmaları için uygun bir ortam hazırlarlar. Diş etinde oluşmuş bazı rahatsızlıklar ise bu süreci daha da hızlandırır. Diş gıcırdatma veya dişleri aşırı bir şekilde sıkma dişin hasar görmesine neden olmaktadır. Bu yavaş bir süreç olmasına rağmen diş dokusunun zamanla hasar görmesi dişte apse oluşumuna neden olacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi de dişte apse oluşumuna zemin hazırlayabilir. Daha önce yaptırılan bir diş tedavisi yüzünden diş etinde ya da dişin kendisinde hasar ya da sorunlar meydana gelebilir. Eskimiş ve zayıflamış olan dolgular bakterilerin kolay geçmesine neden olur. Buda enfeksiyon riskini arttırır.
Diş Apsesinin Tedavisi
Dişte apse oluştuğu zaman bunun tedavisi için bir diş doktoruna gitmek gerekir. Apse, kendi kendine iyeleşebilen bir enfeksiyon çeşididir değildir. Diş doktoru iltihabı temizledikten sonra apseye neden olan sorunu tedavi edecektir. Apse, diş etinden kaynaklanıyorsa diş eti temizlenir ve gerekli görüldüğü takdirde cerrahi bir uygulama yapılır. Diş çürüğünden kaynaklanan bir apse var ise o zaman kanal tedavisi yapılır. Oluşan apse çeneyi etkilemiş ise o zaman çene cerrahisine müracaat edilmelidir. Apsenin tedavisinde antibiyotik yeterli değildir. Apseye neden olan gerçek sebebi bulunup tedavi ona göre yapmalıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.