Özgür Bilgi Kanalı

Diyet yapmadan zayıflamak mümkün. Bunu kendimizi sıkarak ve zorlayarak yapmak zorunda değiliz. Yaşam tarzımızda yapacağımız ufak değişimler sayesinde diyet yapmadan hem formda kalmak hemde yıl bazında kilo vermek mümkündür. İşte diyet yapmadan zayıflama önerileri.
  1. Çorba içme alışkanlığı kazanılmalıdır. Yemeklerden önce tüketilen çorba midede doygunluk hissini sağlayacak ve daha az yemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca çorba tüketimi bağırsak sorunu yaşamanızında önüne geçicektir.
  2. Yediğiniz yemeklerin tadını çıkararak yiyin. Acele etmeden yavaş yavaş tüketilen küçük porsiyonlu yemekler büyük porsiyonlu yemeklerden aldığınız doyma hissiniz fazlasıyla karşılayacaktır. Çok çiğneyerek yavaş yemek yeme alışkanlığı kısacası az yemekle doygunluk hissi sağlanmasıdır. Ayrıca yavaş yemek yemek hazımsızlık sorununun önüne geçecek ve var olan kabızlık probleminin yaşanmamasını sağlayacaktır. Düzenli ve çok çiğneyerek yediğiniz yemekler yılda yaklaşık 5 kilo vermenizi sağlar.
  3. Gece uykusu çok önemlidir ve uyuma alışkanlıklarının düzeltilmesi kilo vermenin yanı sıra vücut sağlığı açıcındanda oldukça önemlidir. Günlük ortalama 8 saat düzenli uyku ile (gece yemek yememekle birlikte ) yılda ortalama 7 kilo verebilmeniz mümkün.
  4. Sebze ve meyve tüketiminin arttırılması hem bağırsak hemde obezite problemine çözüm niteliğindedir. Bol lif içeren gıdalar daha az kalori ile doygunluk hissini kazanmanızı sağlar. Ara öğünler mutlaka meyve olmalı abur cubur alışkanlığıda en aza indirilmelidir. Bunun dışında beyaz ekmek yerinbe kepekli veya yulaflı ekmek tercih etmek kolesterolün sağlıklı düzeyde kalmasında yardımcıdır.Bu beslenme tarzı benimsendiği takdirde yılda ortalama 9 kilo vermeniz mümkündür.
  5. Şeker tüketimini tamamen bırakın. Özellikle hazır meyve suları ve gazlı içecek alımı mutlaka kesilmelidir. Hem sağlıksız hemde yüksek kalori barındıran bu ürünler kolon kanseri riskinide beraberinde getirmektedir. Şeker tüketimini azalttığınız takdirde yılda ortalama 5 kilo verebilmeniz mümkün.
  6. Günlük işlerinizi hallederken kolaya kaçmayın. Fiziksel aktivite eksikliği kilo almanın en büyük olumsuz etkileri arasında yer almaktadır. Asansör yerine merdiven kullanın, otobüse binmek yerine yürüyün. Bunun dışında düzenli olarak basit egzersiz programları (en az 10 dk) uygulayın. Yağların yakılıp kas kitlesine dönüşmesini sağlayacak ayrıca sağlığınızın korunmasına katkı sağlayacaksınız.
  7. Eğer alkol kullanıyorsanız bunu asgariye indirin. Alkol oldukça kilo aldıran bir üründür. Sınırlandığınız ilk aydan itibaren kendinizdeki değişime sizde şaşıracaksınız.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.