Özgür Bilgi Kanalı

Diz Ağrısının Sebepleri ve Tedavisi

Dizde oluşan ani ağrı genel olarak dizin zorlanması veya aniden incitilmesinden meydana gelir. Diz ağrısı çoğu zamanlarda doktora gitmeyi gerektirmez. Diz eklemi vücudun bütün ağırlığı taşır. Koşma ve zıplama sırasında dizin üstüne ekstradan kuvvet bindiği için hasara ve ağrıya oldukça yatkındır. Bundan dolayı kilosu normalin üzerinde olan kişilerde diz ağrılarının görülme olasılığı oldukça yüksektir. İki dizide kapsayan bir ağrı genelde kireçlenme belirtisidir. Eğer ağrı tek dizde ortaya çıkmış ise nedenleri farklı olur.

Sebepleri

Dizinizi alışık olmadığı durumdan daha fazla kullanmanızdan ağrıdığı düşüncesine kapıldıysanız dizdeki dokuların gerilmesinden oluşan zorlama ağrısı çekiyorsunuz demektir. Bu ağrı geçici bir ağrıdır. Dizde burkulma veya incinme yoksa ise evde bakımını kendiniz yapabilirsiniz. Orta yaş ve üzerinde bulunan kişilerde oluşan diz ağrısının en büyük nedeni genelde menüsküstür. Diz eklemindeki ani bükülmeler, şişme ve kilitlenme sonrası menüsküs zarar görmüş olabilir. Eğer menüsküs hasarı bulunuyorsa zedelenmiş olan dokunun ameliyat ile düzeltilmesi gerekir. Yaşı geçmiş insanlarda tekrar eden diz ağrılarının en yaygın sebepleri arasında osteoartrit gelmektedir. Bu hastalık diz ekleminin dışında bulunan koruyucu kıkırdakta ve etrafında hafif şişliklere neden olur. Tendon iltihabı genel olarak diz kapağını kemiğe bağlayan tendonların zorlanması veya zedelenmesi sonucu ortaya çıkar. Bu hastalık genel olarak basketbol ve voleybol gibi zıplamalı spor dallarında daha çok görülür. Dizin etkilenen bölgesi kızarık, sıcak ve şiş olabilir.
Dizin ön tarafında diz kapağı çevresinde hissedilen ağrıya ön diz ağrısı denilmektedir. Sebebi bilinmemektedir. Uzun bir süre dizler üzerinde ve devamlı tekrar eden hareketler sonucu diz ekleminde sıvı birikmesi sonucu diz ağrısına neden olan bu duruma hizmetçi dizi hastalığı denilmektedir. Dizde eklem ve kemikleri bağlayan sert dokuların yırtılması dizde ağrıya neden olabilir. Böyle bir durumda diz rahat bırakıldığı zaman ağrı devam eder. Diz büküldüğü ve üzerine basıldığı zaman ağrıda şiddetlenme görülür. Diz ekleminde önemli bir hasara neden olan bir yaralanma eklem alanları içinde kanamanın olmasına neden olur. Dizde, sertlik, morarma, sıcaklık ve şişme meydana gelir. Diz kapağının hemen alt kısmında bulunan yükseltide hassasiyet ve şişlik oluşması dizde ağrıya sebep olabilir. Diz ekleminde bir sıcaklık ve kızarıklık bulunuyorsa ürik asit birikmesi yani, gut hastalığından bahsedebiliriz. Böbrekler ürik asidi vücuttan atamadıkları veya vücut fazla miktarda ürettiği zaman kandaki ürik asit miktarı yükselir ve bu durumda asit eklemlerde kristalleşir. Bu durumda eklemlerde iltihap ve ağrıya sebep olur.

Tedavisi

Diz ağrısında tedavi tamamen sorunun neden kaynaklandığına bağlıdır. Diz ağrısında iltihabın inmesini sağlamak için eklemi dinlendirmek gerekir. Buz paketleri ve ısı torbaları diz tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Kireçlenme ve iltihabi durumlarda ısı uygulaması ağrının azalmasına neden olur. Zorlama gibi durumlarda şişmeyi engellemek için buz uygulaması yapılır. Dizi çevreleyen kasların ve tendonların esnetilmesi ağrının bir nebze azaltılmasını sağlayabilir. Fizik tedavisi dizi diz ağrısından önceki seviyeye kavuşturmak amacıyla destek verir. Kortizon diz ağrısının tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaçtır. Diz ağrısının en yaygın sebeplerinden bir tanesi iltihaplanmadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.