Özgür Bilgi Kanalı

DOĞAL DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ
Evde doğal yöntemlerle diş minelerine zarar vermeden diş beyazlatmak mümkün. Diş beyazlatan ürünlerin bir çoğu mideye ve özellikle diş yapısına zarar vermektedir. Diş beyazlatan ürünlerin diş yapısını aşındırdığı dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla dişleri günlük fırçalamanın yanı sıra beyazlatıcı bazı doğal yöntemler kullanmak isteyenler için:

MUZ

Muz bir çok vitamin içeren bir besindir. Muz kabuklarını ezerek macun kıvamına getirin. Diş fırçası yardımıyla yaklaşık 5 dk dişlerinize uygulayın. Bu uygulamayı haftada 3 defa yapın. Çok pratik ve etkili bir yöntem keşfetmiş olduğunuzun farkına varacaksınız.

ÇİLEK

Çilek diş beyazlatma konusunda mucize niteliğinde bir meyvedir. Haftada bir defa püre haline getirilmiş çileği diş fırçası yardımıyla uyguladığınız takdirde beyaz ve parlak dişlere sahip olacaksınız.

GLİSERİN

Bakteri öldürme özelliği olan gliserin hem diş çürüklerinin oluşumunu engeller hemde beyaz bir diş için kullanılır. Gece yatmadan önce dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra fırçaya iki damla gliserin damlatın ve dişlerinize uygulayın. Bu uygulama haftada 3-4 defa yapılabilir. Olumlu sonuçlar elde edeceksiniz.

KARBONAT

Eski zamanlardan beri diş macunu yerine kullanılan karbonat dişlerin beyazlamasında ve bakterilerden arındırılmasında oldukça etkili bir üründür. Gece yatmadan önce dişlerinizi macun yerine karbonatlı limon karışımı ile fırçaladığınız takdirde kısa zamanda gözle görülür bir beyazlama elde edeceksiniz. 1 çay kaşığı karbonata 5-6 damla limon sıkarak kullanabilirsiniz.

TUZ

Ağızdaki bakterileri öldürmede etkili olan tuz ayrıca apse oluşumunu da engeller. Diş beyazlatma amacıyla tuz kullanılacaksa 1 çay kaşığı tuz ve 2-3 damla sirke birleştirilip gece yatmadan önce uygulanabilir. Bu uygulama iki güne bir yapılmalıdır.

ADA ÇAYI

En hızlı diş beyazlatıcılardan olan ada çayı içine bir miktar karbonat ve tarçın eklenerek uygulanmalıdır. Bu uygulama bir hafta boyunca devam edilmelidir. Ayda yanlızca bir hafta kesintisiz kullanıldığı takdirde dişleriniz hem sağlığına kavuşur hemde mükemmel bir görünüm kazanmanızı sağlar.

Dişlerimiz gülüşümüzün bir parçasıdır. Güldüğümüzde dişlerimiz ne kadar beyazsa estetik açıdan da o kadar güzel bir görüntü oluşur. Bazı antibiyotikler dişlerimizin sararmasına neden olur. Sigara kullananlarda da dişlerin sarardığını görürüz. Diş bakımını biraz aksatalım dişler sarararak hemen kendini hatırlatır. Dişlerimizi evde bazı yöntemlerle beyazlatabiliriz. Yapmamız gereken mutfağınıza uğramak ve oradaki bazı malzemelerden yararlanmak. Dişlerimizi neler beyazlatır değinelim.

Su: Su içmek yalnızca bedeni temizlemekle kalmaz,ağız sağlığı içinde çok önemlidir.Su sağlık sunar. Doğal bir temizleyici görevi görür.Yemeklerden önce bir bardak su için. Bu hem dişlerinizdeki bakterileri temizleyecektir hem de yemek eylemine mideyi hazırlayacaktır. Yemeklerden sonra su içerseniz de bakterileri ve kalıntıları temizler. Yemek sırasında değil yemekten önce ve yemekten sonra su içmelisiniz.

Portakal, limon kabuğu gibi asit barındıran meyvelerde dişlerinizi beyazlatmak da size yardımcı olabilir. Kabuklarıyla dişlerinizi ovarsanız eğer aradaki farkı kendiniz görmüş olacaksınız. Portakal ve limon kabuklarıyla yapılan uygulamalardan dişetine zarar vermemeye dikkat edin.

Elma Sirkesi : Elma sirkesini 3-4 gün arayla kullanırsanız eğer size yardımcı olur. Çok sık kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda diş fırçanızı elma sirkesiyle yıkamanızı da tavsiye ederiz.

Toz Tarçın : Her zaman daha fazla işe yarayanların başında gelmiştir. Diş fırçanıza hafif şekilde sürün ve dişlerinizi fırçalayın aradaki farkı ve verdiği ferahlığı hemen hissedersiniz
Yatmadan önce : 1 çay kaşığı karbonatı alın, 1 çay kaşığı ada çayı ve bir çay kaşığı tarçınla iyice karıştırın. Bu işlemi sürekli tekrarlayın. Kısa zamanda dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz.

Kenger Sakızı : Diş fırçası görevi görür, dişlerin temizlenmesinde çok yardımcıdır. Ağızdaki eklemleri çalıştırır, diş etlerine de masaj yapar. Bol bol çiğneyin. Çiğnerken midenize de sindirime yardımcı olacaktır.

En Önemlisi : Malzemeler içinde Karbonatı kullanabilirsiniz. Fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir ve çok güzel sonuçlar vermiştir. Karbonat dişlerimize zarar vermez. Birçok mineral içerir ve bu mineraller dişin yapısına destek verir. Karbonattan biraz alalım ve dişlerimizi macunla fırçalar gibi diş fırçamızla fırçalayalım. Bu hareketi yaparken diş etlerine dikkat etmeliyiz. Bastırarak uygulama yapmamalıyız.

Her zaman dolabınızın bir köşesinde Karbonat\’a yer verin.

Dipnot : Muz kabuğunun diş beyazlatmakda hiçbir etkisi yoktur.
Burada belirttiğimiz doğal yöntemler geçici çözüm sunar. Kalıcı beyazlık için doktorumuza gitmeli her altı ayda bir diş beyazlatma işlemimizi yaptırmalıyız.Birçok yerde diş beyazlatma tozları satılmaktadır. Diş minesini gereksiz yöntemlerle aşındırmamalı ve dişlerimize zarar vermemeliyiz. Klinik ortamlar dışındaki diş beyazlatma yöntemlerine itibar etmemeliyiz.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.