Özgür Bilgi Kanalı

Anne adaylarının hamileliğinin ilk haftalarından itibaren kafasını kurcalayan konulardan biri de doğum sonrası kilolarından nasıl kurtulacağıdır. Doğum sonrası kilolardan kurtulmak eski formuna geri dönmek her anne adayının amaçlarından biridir. Elbette bunun da şartları var. Bebeğin aç kalmaması ve anne sütünü yeterli derece de alması için bilinçli bir kilo verme programı hazırlanmalıdır.

Tavsiyelerle veya orda burda bulunan diyetlerle kilo vermeye çalışılmamalı. Emziren annelerin en çok bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Sütün azalmasının bebeğin sağlığını da direkt olarak etkilediğinin bilinmesi gerekmektedir. Bebeğin düzenli ve sürekli emzirilmesi de kilo vermeye yardımcıdır. Emzirerek de kilo verebilirsiniz. Bebeğinizi emzirmeniz ekstra kalori harcanması demektir. Emzirdiğiniz dönem de kilo vermek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyene başvurmanız gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca süt oluşumunu arttıracak az kalorili besinler tüketebilirsiniz.

Koşu veya yürüyüş yapılması en sağlıklı yöntemdir. Hafifi tempolu koşular veya yürüyüşler ham kilolarınızı yakmaya yardım edecektir hem de sütünüzün kalitesini etkilemeyecektir. Uzmanlar 1 ay içerisin de 1-2 kg verilmesinden yana. Fazla kilo kaybı sütün kesilmesine, azalmasına ve bebeğinizin ihtiyacı olan anne sütünü alamamasına neden olur. Doğum sonrası kilolarınızın bir kısmından emzirerek kurtulabilirsiniz. Daha sonrasın da bebeğiniz yaramazlığa başladığında da peşinde koşturmaktan kilo verebilirsiniz 🙂

Doğum sonrasın da bozulan vücut şekli her ne kadar kadınların psikolojisin de etkiler yaratsa da bebeğin sağlığının daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Sezeryan doğum şeklinden kalan şişmeleri de koşu yaparak veya tempolu yürüyüşler yaparak yok edebilirsiniz. Uzmanlar doğum sonrası 4. ayda annelerin diyet programı yapmasını uygun görüyor. Protein ve kalsiyum açısından süt, yoğurt, peynir ve yumurta gibi besinler tüketilmelidir. Anneleri veya anne adaylarının kilolarından önce bebeğinin sağlığını düşünmesin de faydalıdır. Unutulmamalı ki anne sütün bebeğin ileri ki dönemler de hayatını özellikle sağlığını etkileyecektir.

Diğer Benzer Yazılarımız.Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulmanın 4 YoluileHamilelikte Ortaya Çıkan Kilo Problemleri veyaHamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?okuyabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.