Özgür Bilgi Kanalı

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMELERİ
Normal koşullarda saçların büyük bir kısmı büyümeye devam ederken küçük bir kısmı ise dinlenme sürecine girmekte ve bir süre sonra dinlenme dönemindeki bu saçlar dökülmeye başlamaktadır. Gebelik döneminde ise östrojen hormonu etkisiyle saçlarda meydana gelen dombira değişiklikler oluşur ve daha fazla saç teli dinlenme sürecine girer. Gebelik süreci boyunca gürleşen bu saçlar doğumdan sonra dökülmeye başlarlar.
Genel olarak gebelik süreci boyunca anne adaylarında saç dökülmesi oluşmaz ancak bu dökülme doğumdan sonra annelerin yakındığı bir problem olacaktır.
Bu saç dökülmeleri genel itibariyle doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve bu dökülmeler 3-5 aya kadar devam eder. Ancak anne de meydana gelen bu dökülmeler kalıcı saç kayıplarına veya kelliğe neden olmaz. Yaklaşık olarak doğumdan 6-12 ay sonra yaşanan bu saç dökülmeleri tamamyile son bulur ve saç yapısı eski normal döngüsüne kavuşur. Tüm bunlarla birlikte ölü doğum, kürtaj, düşük gibi olumsuz durumlar da geçici saç dökülmelerine sebebiyet verebilir.
Doğum Sonrası Saç Dökülmelerine karşı Yapılması Gerekenler
-Bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir.
Saçlar sıkı bir şekilde toplanmamalıdır.
-Islak saçlar yumuşak fırçalarla taranmalı, sert taraklar kesinlikle kullanılmamalıdır.
-Saçlara fön çekilmemeli ve mümkün olduğunca saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır.
-Şampuan seçiminde dikkatli olunmalı silika ve biotin olanlar tercih edilmelidir.
-Stresten kaçınmakta bu derece önemlidir.
-Gerekirse bu konu ile ilgili doktora danışılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.