Özgür Bilgi Kanalı

Dolaşım Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
Vücudun sağlıklı olabilmesi için kan dolaşımının düzenli bir şekilde akması gerekmektedir. Dolaşım sistemi sayesinde hücrelere oksijen ve besin gider. Bunun akabinde vücudumuzdan atık madde ve karbondioksit atılımı yapılır. Kan dolaşımında oluşabilecek herhangi bir aksama birçok hastalığa neden olabilir ve bu durumda hayati durumların ortaya çıkmasına neden olur. Kan dolaşımında oluşan herhangi bir bozukluk önemli dokulara zarar verir ve bunun sonucu olarak hayati tehdit oluşturabilecek hastalıklar meydana gelebilir. Bu sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına engel olmak için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır.
Belirtileri
Dolaşım bozukluğunun olduğunu gösteren bazı belirtiler bulunur. Eğer bu belirtiler sizde de görülüyorsa o zaman bu durumu en kısa sürede değiştirmek için girişimde bulunmanız gerekir. Kişi bacaklarını kullandığı zaman ağrı oluşup oluşmadığına bakmalıdır. Kesintili topallama olarak bilinen bu durum bacaklara yeterli miktarda kanın gitmediğinin göstergesidir. Kol ve bacaklarda uyuşma ve zayıflık hissedilir. Bu durum hareket halindeyken de dinlenirken de ortaya çıkabilir. Daha ağır durumlarda yüz kaslarının bozulması, yüzde sarkma ve konuşma bozukluğu görülür. Bu belirti ciddiye alınmadır. Çünkü bu durum beyninize yeterli miktarda kanın gitmediğinin işaretidir ve felç durumu ortaya çıkabilir. Eğer bu belirtilerin yanında birde göğüste ağrı oluyorsa o zaman kalp krizi var demektir.
El ve ayaklar vücutta yeterli kan dolaşımı olmadığında soğuk olur ve şişebilir. Bunlara bacaklarda renk değişimi ve düşük nabız da eşlik eder. Cildinizde mavi bir renk meydana geldiyse bu durum kan hücrelerinin yeterince oksijen almadığının işaretidir. Erkek yetişkinlerde belden aşağısında yeterli bir kan dolaşımı yoksa o zaman erkeklerde ereksiyon sorunları ortaya çıkar. Yukarıda saydığımız bu belirtilerin yanında bitkinlik, çabuk bir şekilde yorulma, hastalıkların yavaş iyileşmesi, iştahta azalma, kabızlık, ciltte kuruluk, baş dönmesi ve hafıza kaybı görülür.
Nedenleri
Kan dolaşımındaki bozukluğun birçok nedeni vardır ama bu nedenler içinde en yaygın olanı damar sertleşmesidir. Kan damarlarında oluşan bir sertleşme vücuda kan pompalanmasını güçleştirir. Bunun en belirgin yerleri ise eller ve ayaklardır. Bu durumun oluşmasına sebep ise; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi sebeplerden dolayı arter duvarlarında atık birikmesidir. Sigara kullanımı ve yaşın ilerlemesi de damar sertleşmesinin oluşmasında bir diğer etkendir. Şeker hastalığı ve yüksek kolesterol vücutta birikme yapan ve saklanan atık miktarının artmasına neden olur. Bu atıklar kan damarlarına yapışarak kan akışını engelleyecek oranda bu bölümü daraltır.
Vücuttaki kan pompalama işlemi ne kadar zor olursa kan dolaşımı da o denli zayıf olur. Kan dolaşımı bozukluğu olan kişilerde derin ven tromboz hastalığı olabilir. Bu hastalığın oluşması genelde bir kan pıhtısının damarda kalarak iltihap oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda etkilenen damar çevresinde hassasiyet, cilt rengi bozulma ve şişmeler görülür. Yeterli derecede egzersiz yapmamakta kan dolaşımının bozulmasında etkili olmaktadır. Uzun bir süre aynı pozisyonda durmak kalça ve bacakların tembelleşmesine neden olur ve bu durum kan akışını zayıflatır. Vücudu saran dar giysiler kalça bölgesindeki kan dolaşımının yavaşlamasına neden olabilir. Stresli bir yaşam özellikle eller ve ayaklarda dolaşım bozukluğuna neden olabilmektedir. Omuzlardaki ve boyundaki kaslarda düğümlenmeye neden olan stres kalbe ve önemli organlara gidene kan akışının azalmasına neden olabilir.
Tedavisi
Dolaşım bozukluğunun altındaki neden tespit edildikten sonra doğal terapiler, geleneksel ilaçlar ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile ortadan kaldırılabilir veya hafifletilebilir. Dolaşım sorununuzu çözmek için yapılabilecek en güzel hareket egzersiz yapmaktır ve kilo vermektir. Eğer bu tür bir rahatsızlıktan şikâyetçiyseniz hafif egzersizler ile başlayıp zamanla daha da arttırmanızdır. Bu çalışmalar için kardiyo temelli egzersizler gereklidir. Dolaşım bozukluğunu düzenlemede beslenmenin oldukça büyük etkisi vardır. Mercimek, fasulye ve bezelye gibi gıdaların tüketimini arttırın. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balık tüketimine ağırlık verin. Bu sayede kandaki kolesterol ve trigliserid miktarı düşürerek kan dolaşımının yükselmesine neden olur. Kan dolaşımını artmasını sağlayacak birçok ilaç vardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.