Özgür Bilgi Kanalı

dolaşım bozukluğu

Dolaşım Bozukluğu Neden Kaynaklanır ve Tedavisi
Sağlıklı bir vücutta kan dolaşımının düzenli olması gerekmektedir. Dolaşım sistemi sayesinde hücrelere oksijen ve besin iletilir, bunun yanında vücudun atık ve karbondioksit atılımı sağlanır. Kan dolaşımında oluşabilecek bir hastalık veya rahatsızlık vücut için hayati önem taşır. Kan dolaşımı bozukluğu sırasında dokular zarar görür ve ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.
Dolaşım Bozukluğunun Belirtileri
Yaşam stiliniz düzensiz ve hayatınızda spor yoksa bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda sıraladığımız belirtilerden bir veya birkaçı sizde görülüyorsa doktorunuza başvurmanız sağlığınız açısından büyük önem taşır.
Bacaklarda Ağrılar: Bacaklarınızı kullandığınız zaman ağrı olup olmadığını kontrol ediniz. Kesintili bir topallama yaşıyorsanız bu durum bacaklarınıza yeterli kanın ulaşamadığının işaretidir.

kollarda dolaşım bozukluğu
Kol ve Bacaklarda Uyuşma: Kol ve bacaklarda zayıflık ve uyuşma hissedilirsiniz. Bu durum hareket halindeyken veya dinlenirken de olabilir. Durum ciddi olduğunda bu duruma yüz kaslarının bozulması, sarkması ve kişide konuşma zorluğu görülebilir. Bu olay oldukça ciddi bir belirtidir. Çünkü böyle bir şey beyninize yeterince kanın gitmediğini gösterir ve felce sebep olur. Eğer bu belirtilerin yanında göğüste de ağrı var ise kalp krizi riskini düşünmek gerekir.
El, Ayak Üşümesi veya Şişmesi: El ve ayakların şişmesi ve üşümesi yeterli kan dolaşımının olmadığının belirtisidir. Bu belirtilere bacaklarda cilt rengi değişikliğinin olması ve nabız düşüklüğü eşlik eder. Cildinizin rengi maviye çalıyorsa bu durumda kan hücrelerinin yeterli miktarda oksijen almadığını göstergesidir.
Erkeklerde Ereksiyon Sorunu: Belden aşağı kısımda düzgün bir şekilde kan dolaşımı olmaması erkeklerde ereksiyon sorunlarına yol açabilir. Yukarıdaki belirtilerin yanında görülen diğer belirtiler ise şöyledir: Kişinin kendini bitkin hissetmesi ve çabuk yorulması. Hastalık nekahet döneminin uzun olması. İştah kayıpları. Kabızlık. Ciltte oluşan kuruluk. Baş dönmesi ve hafıza kaybının yaşanması.
Dolaşım Bozukluğunun Sebepleri
Kan dolaşımında oluşan sorun pek çok sebepten kaynaklanabilir ama en yaygın olanı damar sertliğidir.
Damar Sertleşmesi: Kan damarlarının sertleşmesi sonucu kanın pompalanması zorlaşır. Dikkat çeken bölgeler arasında el ve ayaklar başta gelir. Damar sertleşmesi; tansiyon yüksekliği, yüksek kolesterolün varlığı ve şeker hastalığı sonucu arter duvarlarında plak birikmesi sonucu oluşur.
Venöz Tromboz: Bu hastalık genellikle bir kan pıhtısının damarda kalmasından ve iltihabi durumuna neden olmasından oluşur. Böyle bir durumdan zarar gören damar çevresinde hassasiyet, kızarıklık, şişme ve cilt renginde başkalaşma görülür.
Yetersiz Fiziksel Aktivite: Sık aralıklar ile fiziksel aktivitelerin yapılmaması kan dolaşımının yavaşlamasına etki edebilir.
Dar Giysiler: Vücudu olduğu gibi saran dar ve sıkı kıyafetler özellikle kalça bölgesindeki kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur.
Stres: Özellikle el ve ayaklarda dolaşım bozukluğuna neden olabilmektedir. Stres sırasında omuzlardaki ve boyunlardaki kaslarda düğümlenme olabileceğinden başta kalp olmak üzere diğer önemli organlara kan akışında azalma olabilir.
Dolaşım Bozukluğunun Tedavisi
Dolaşım bozukluğunun gerçek nedeni tespit edildikten sonra ona uygun bir tedavi şekli yapılır. Bu tür rahtsızlıklarınızı egzersizler ile sağlıklı beslenme ve doktorunuzun verdiği ağrı ve şişlik indirici ilaçları kullanarak tedavi edebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.