Özgür Bilgi Kanalı

Dopamin Nedir ve Doğal Yollardan Nasıl Alınır?

Beyinde salgılanan bir hormon olan dopamin sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlamakla görevlidir. Dopamin hormonu genelde serotonin hormonu gibi “ mutluluk hormonu “ olarak bilinmektedir. Bu hormon mutluluk vermesinin yanında hem insanlarda hem de hayvanlarda birçok fonksiyona sahiptir. Hareket, hafıza, davranışlar, idrak etme, dikkat, prolaktin üretimine engel olma, uyku, ruh hali ve öğrenme bunlardan bazılarıdır. Dopamin hormonunun fazlalığı da eksikliği de bazı ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Dopamin az olduğu zaman nörolojik bir hastalık olan Parkinson hastalığı ortaya çıkar.
Beynin birden fazla bölgelerinden salgılanan dopamin hormonu duyguları, hareketleri, haz hissini ve acıyı etkileyen kimyasal bir hormondur. Saniyeler içinde beyinde milyonlarca sinyal iletilir. Bu sinyaller sayesinde vücut sistemleri şaşmadan düzenli bir şekilde çalışır. Yani bu sinyallerin yokluğu vücudun ölmesi, yaşamın sona ermesi demektir. Bu elektrik sinyalleri sinir hücreleri sayesinde oldukça hızlı bir şekilde iletilir. Bu elektrik sinyalleri sinir hücrelerinin birleşme yerlerinde birtakım kimyasal maddelerle taşınır. İki sinir hücresi arasındaki bağlantıları sağlayan kimyasal maddeye nörotransmitter denir. Bu kimyasal madde olmadan iletişim olmaz. İşte bu kimyasallardan bir tanesi de dopamin hormonudur. Bu hormonun en büyük özelliği haz alma sırasında salgılanmasıdır. Örnek vermek gerekirse; tatlı yediğiniz zaman veya cinsel ilişki sırasında bu hormon salgılanır. Bunun yanında bu hormon bağımlılığında baş aktörü olmaktadır.

Dopamini Doğal Yollardan Arttırmanın Yolları

Dopamin miktarının doğal yollardan arttırılması kişinin daha mutlu ve daha tatmin edici bir yaşam sürmesini sağlar. Çünkü ruh halinin düzenlenmesinde dopamin hormonu oldukça önemlidir. Bu hormonun az olması durumunda depresyon, tatminsizlik, enerji azlığı ve bunalım gibi ruhsal durumlar ortaya çıkar. Beyin aktivitelerini uyaran egzersiz başta dopamin olmak üzere birçok beyin kimyasallarının salgılanmasını tetiklediği bilinmektedir. Dopamin hormonu egzersizin 20 ve 30. dakikalarında salgılanmaya başlar ve vücutta yorgunluğu azaltma görevini üstlenir. Yediğiniz gıdalar arsından şeker, yağ ve kolesterolü çıkartın. Bu yiyecekler hem sağlıksız hem de dopamin hormonunun düşmesine neden olurlar.
Muz, içinde bulundurduğu tirozin maddesi sayesinde dopamin hormonunun yükselmesini sağlayan mükemmel bir meyvedir. Taze meyve ve sebzelerde dopamin düzeyinin yükselmesini sağlayacak bileşenler vardır. Dopamin miktarını yükseltmek istiyorsanız bol miktarda C vitamini tüketin. Güneş ışığının dopamin düzeyini yükselttiği ortaya çıkmıştır. Sizi mutlu eden ve size haz veren aktiviteler yapmanız dopamin seviyenizin yükselmesini sağlayacak. Dopamin hormonu sadece ödül kazanıldığı zaman değil ona yaklaşıldığı zamanda salgılanan bir hormondur. Yani kişinin hedeflerini gerçekleştirmesini beyin ödül olarak algılayacağından o hedeflere yaklaştıkça beyin dopamin hormonu salgılayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.