Düşük Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi
Düşük tansiyon diğer bir ismiyle hipotansiyon normal değerlerinden daha aşağıda seyrediyor olması durumdur. Bu durum bazı ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Tansiyonun aşırı derecede düşmesi vücuttaki kan akışı sırasında organlara yeterince oksijen ve besin taşınamaması söz konusudur. Böyle bir durumda kişilerde bilinç kaybı yaşabilir. Hatta tansiyonunda ciddi bir şekilde düşme yaşayan kişiler şok veya inme ile karşı karşıya kalabilir. Tansiyonun normal değerleri 120 / 80 olarak kabul edilmektedir. Eğer tansiyon 90 / 60 değerlerinin altında bulunuyorsa bu durum tansiyonun düşük olduğu anlamına gelmektedir.
Düşük Tansiyon Belirtileri
Düşük tansiyonun vücut için herhangi bir tehlike oluşturup oluşturmadığını vücudun verdiği tepkilere bakarak anlayabiliriz. Düşük tansiyonun yaygın olan belirtileri arasında; baş dönmesi, kişide sersemlik durumu, mide bulantısı, gözlerin kararması, nefes darlığı, yüz renginin solması, yorgunluk, kulaklarda çınlama, konsantrasyonda bozukluğun olması, unutkanlık, el ve ayaklarda üşüme durumu ve bayılmaları sayabiliriz.
Düşük Tansiyon Sebepleri
Tansiyon düşüklüğüne birçok etken neden olabilir. Sersemlemeden dolayı tansiyon düşüklüğünün yaşanmasının en büyük nedeni kullanılan ilaçlar veya vücudun susuz kalmasını sayabiliriz. Düşük tansiyonun nedenlerine gelirsek; yeterli su içilmemesi, sıcak çarpması, ishal, düzensiz ve yetersiz beslenme, hamilelik, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, stres, korku ve kaygı duyulması durumu, Addison hastalığı, tiroit ve şeker hastalığı, kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarında meydana gelen sorunlar, ritim bozukluğu, kan damarlarında genişleme olması, kansızlık, Parkinson hastalığı, kan kaybı, enfeksiyon hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve alerjik reaksiyonları sayabiliriz.
Düşük Tansiyonun Tedavisi
Düşük tansiyonda tedavi uygulayabilmek için tansiyonun düşmesine neden olan etkeni bulmak gerekmektedir. Örneğin kişi kan kaybından dolayı düşük tansiyon durumu ile karşı karşıya kalmış ise kişiye kan nakli ya da damardan kan verilmelidir. Bunun yanında düşük tansiyonu normal değerlere getirmek için tuz almak, sıvı alımını çoğaltmak, sağlıklı beslenmek, tansiyonun yükselmesini sağlayan ilaçlar kullanmak ve basınç çorapları giymek gibi yöntemlerde tercih edilebilir.
Düşük tansiyon her yaştan kişide görülebilir. İleri yaşlardaki kişilerde görülen düşük tansiyon ortostatik düşük tansiyon, çocuk ve genç yetişkinlerde görülen düşük tansiyon ise daha çok nörolojik düşük tansiyon olarak bilinmektedir. Vücudun çok uzun süreli susuz kalması da düşük tansiyona neden olmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalmakta tansiyonda düşüklüğe sebep olabilir. Hamileliğin 6. ayında tansiyonda düşüklük görülmesi normaldir.

Önceki İçerikKurdeşen Nedenleri ve Tedavisi,Kurdeşen Oluşmasının Sebepleri,Akut Kurdeşenin Nedenleri,Kronik Kurdeşenin Nedenleri,Kurdeşen Hastalığı Belirtileri,Kurdeşen Teşhisi ve Tedavisi
Sonraki İçerikÖstrojen Hormonu Nedir ve Görevleri,Östrojen Hormonu Görevleri,Östrojen Hormonu Eksikliği,Östrojen Hormonu Fazlalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz