Özgür Bilgi Kanalı

Elma sirkesinin zayıflamadaki etkisi

Elma sirkesi özellikle son yıllarda popülerlik kazanmış gibi görünse de aslında yüzyıllardır vücuttaki yaraların tedavisinden tutun da saç ve cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılan doğal bir ürün olarak ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise modern teknoloji ile donatılmış olan laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda elma sirkesinin yüksek tansiyonu düşüren, antioksidan olan etkisiyle LDL kolestrolünü düşüren ve kan şekerini düşüren etkisini ortaya çıkarmış. Fakat elma sirkesinin tüm bu yararları yanında doğruluğunu test etmek için daha fazla teste ihtiyaç var. Bizleri bu noktada alakadar eden soru ise elma sirkesi zayıflamamıza etki eder mi olacaktır. Kan şekeri dalgalanmasını engelleyerek açlık krizleri yaşama riskinizi düşüren ve tokluk hissinizi uzatarak gün içinde daha az kalori almanızı sağlayacak olan elma sirkesi direk olarak sizi zayıflatmasa da zayıflamanızdaki etkisi oldukça büyük.
Eğer zayıflamak için herhangi bir diyet yapmıyorsanız ve düzenli egzersizler de yapmıyorsanız, elma sirkesinden tek başına bir mucize beklememelisiniz. Bunun nedeni elma sirkesinin tek başına zayıflatıcı bir etkisinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Fakat diyetinize bağlı kalmanızı ve daha az yemek yemenizi sağlayacak bazı özellikleri içinde barındırır. Yemek öncesi ve yemek sonrasında alınan elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı yönünde bazı çalışma sonuçları bulunmaktadır. Bu çalışmalarda yemek ile birlikte elma sirkesi alanların bir sonraki öğünlerine kadar atıştırmalık bir şeyler yeme ihtiyacının azaldığı ve bir sonraki öğünde daha az yemek yediklerini belirtmiştir.
Elma sirkesinin zayıflamadaki bir diğer etkisi ise kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçmesi olacaktır. Yemek yedikten sonra artan kan şekeri bir süre sonra hızla düşüşe geçer. Kan şekeri düştükçe yemekten sonra yaşanan üstüme bir ağırlık çöktü halinden kurtulmak için çoğunlukla tatlılarda buluruz kendimizi. Elma sirkesi kan şekerinin bir anda yükselip düşmesini engellediği için bu tatlı krizlerinden de darbe almadan kurtulabilirsiniz.
Yemek sırasında 1 parça ekmeğin içine sirkeye banıp yemeniz kan şekerinizi %34’e kadar düşürmektedir. Yatmadan önce 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi almanızda açlık kan şekeierinizi %4 oranlarında düşürmektedir. İşte elma sirkesinin bu özellikleri sizi gün boyu aldığınız kalori miktarına etki ederek daha az yemek yeme isteği uyanmasını, tatlılardan da uzak durmanızı ve buna bağlı olarak gelişen gün içinde daha az kalori almanızı sağlayacaktır.
Bu durumda şunu da belirtmemiz faydalı olacaktır, elma sirkesi yemeklerden sonra kan şekerinizin bir anda yükselip düşmesini engelleyebilir fakat bu ani şeker dalgalanmalarını engellemenin en sağlıklı yolu rafine karbonhidratlar yerine düşük glisemik indeks değerlerine sahip ürünleri tüketmeniz olacaktır.
Sirkeyi diyet listenizde nasıl kullanacağınızla alakalı da net bir bilgi bulunmuyor. Bazı uzmanlar yemeklerden önce, bazıları ise yemek sırasında, bazıları ise yemeklerden sonra 1-2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi tüketilmesini önermektedirler. Bazıları ise sirkenin asitli yapısından özellikle hassas mide yapılarına sahip olan bireylerde sorun çıkarabileceğini ve bu sebeple mutlaka suyla inceltilerek alınması gerektiğini vurgulamaktadırlar.
Tabi bu noktada hangi elma sirkesinin seçileceği ise tamamen ayrı bir tartışma konusu olacaktır. Çeşitli kaynaklara göre en faydalı elma sirkesinin organik, hatta ve hatta filtre edilmemiş sirke olduğu belirtilmektedir. Bu tarz elma sirkelerinin büyük marketlerde bulabilmek sizin için zor olabilir çünkü sirke reyonuna girdiğiniz zaman filtre edilmiş üzüm sirkesinden başka bir şey satılmadığını görürsünüz.
Fakat bu konuda da çaresiz sayılmazsınız. Eğer internette filtre edilmemiş organik sirke olarak bir aratma yaparsanız karşınıza online marketlerde birkaç marka çıkacaktır. Oradan da kendinize uygun olanını seçip sipariş edebilir ve bunu kendiniz deneyebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.