En İyi Cilt Temizleme Yöntemleri


Birçok bayan kendini daha iyi hissetmek ve daha iyi görünmek için düzenli olarak makyaj yapmakta, fakat evine döndüğünde makyaj temizliğine gereken önemi vermemekte.

Biraz üşengeçlik, biraz da yorgunluktan kaynaklanan bu durumun en doğal sonucu da yüzde bakteri oluşumuna bağlı istenmeyen sivilceler, siyah noktalar ve gözeneklere biriken yağlardır.
Eğer kişi bu yanlış alışkanlığı uzun süre boyunca devam ettirirse kırışıklıklar ile birlikte erken yaşlanma, düzensiz cilt rengi tonu ve hatta cilt kanseri bile görülebilir çünkü kullanılan makyaj malzemelerinin birçoğu olmaması gereken kimyasalları içermektedir.

Standart yıkama ve temizleme

Her ne kadar en kolay cilt temizleme yöntemi olsa da, doğru olan mümkün olduğunca cilde temas etmekten kaçınmaktır. Bir de ellerinizi yıkamadıysanız, parmaklarınızda bulunan yüksek kir ve yağ cildinize geçer ve bakteriyel mikrop kapmasına, dolayısıyla da iltihap ya da sivilce oluşmasına neden olur. Yüzünüzü yıkarken içerinde yüksek alkali bulunan sabunları kesinlikle kullanmamalısınız, çünkü epidermis tabakasına zarar verir ve cildin tahriş olmasına neden olur. En iyi yöntem makyaj temizleme fırçası ya da süngeri kullanmaktır. Böylelikle geride daha az yağ ve kir bırakmış olursunuz.

Akne tedavisi

Eğer cildinizde makyaj nedeniyle akne oluşmuş kendiliğinden geçmesini beklememeli ve tedavi etmelisiniz. Bunun için eğer cildiniz aşırı hassas ya da kuru değil ise içerisinde salisilik asit bulunan sabunları kullanabilirsiniz, böylelikle hem akne tedavinizi kendi kendinize yapmış olur, hem de ölü derilerden kurtulmuş olursunuz.

Diğer cilt bakım ürünleri

Eğer cildinizi sürekli temiz tutmak ve sivilce ya da aknelerden uzak kalmasını istiyorsanız banyoda kullandığınız vücut kremlerinin ve şampuanlarının da tamamen yağsız olduğundan emin olmalısınız. Eğer cildiniz kuru ise banyodan sonra içerisinde yağ bulunmayan doğal nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Bununla birlikte güneşli havada dışarıya çıkmadan önce en az 30 faktör güneş kremi kullanmalısınız. Eğer cildiniz aşırı hassas ise yüzünüzü bir şapka ile korumanız hem gözeneklerinizin zarar görmesine engel olacak, hem de erken yaşta kırışmasını önleyecektir.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Her ne kadar ilk bakışta pek bağlantılı görünmese de cilt sağlığınızı etkileyen birçok meyve ve sebze vardır. Eğer günlük beslenme listeniz meyve, sebze, kepekli tahıllar ve bol su içeriyorsa cilt bakımını büyük bir oranda tamamlıyorsunuz demektir. Çünkü cilt sağlıklı olabilmek için tüm ihtiyaçlarını meyve ve sebzelerde bulunan vitaminlerden ve minerallerden karşılar.
Kırışıklıktan ve nemsiz kalıp çatlayan bir ciltten kurtulmak için mümkün olan en kısa sürede sigara, alkol ve kafeini terk etmelisiniz.
Unutmayın ki cildinize temas eden her şey temiz olmak zorundadır çünkü deri üzerinde bulunan mikro gözenekler rahatlıkla bakteri ve virüsleri içeriye alabilir. Bakteri oluşumunu engellemek, dolayısıyla da sivilce ve akneleri yok edebilmek için elinizi mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutmalı ve gözlük, telefon gibi yüzünüze temas edebilen şeyleri her gün steril bir hale getirmelisiniz.