Özgür Bilgi Kanalı

Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Bayanlarda olduğu gibi olmasa da erkeklerde de belli bir boyutta meme dokusu bulunmaktadır. Baktığınız zaman yetişkin bir erkeğin göğsü ergenlik öncesinde bulunan bir kızın göğsüne benzemektedir. Göğsün çevrelediği birkaç kanal ve dokular yer alır. Kız çocuklarında bu doku dişilik hormonun karşıtı olarak büyür. Yalnız aynı hormonlar erkekte eşit miktarda salgılanmaz ve bundan dolayı da bu doku çok gelişim göstermez. Ancak bu doku hala bir göğüs dokusu olduğundan erkeklerde de meme kanseri oluşabilmektedir. Erkeklerde meme kanserinin görülmesi oldukça az rastlanılan bir durumdur. Bunun en büyük nedeni ise büyük olasılıkla erkeklerde kadınlara oranla daha az meme dokusunun bulunması ve meme kanserini tetiklediği düşünülen östrojen hormonun erkeklerde daha az salgılanması olabilir.
Risk Faktörleri
Sağlıksız ve kötü beslenme, karaciğerde oluşan hastalıklar, aşırı miktarda alkol alımı, uzun bir süre devam eden sarılık hastalığı, karaciğer yetmezliği, siroz hastalığı, hormonlarda dengesizliklerin meydana gelmesi, aşırı stres ve yorgunluktan dolayı testosteron hormon düzeyinin düşmesi, vücutta stres ile kortizol üretimi ile birlikte östrojen hormonu yapımının artması, dışarıdan vücuda hormon alımı, hormon yapımında artmaya neden olan bazı ilaçların kullanılması ve vücudun direncinin düşmesine neden olan hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Bu hastalığın görülme yaşı daha çok 60 – 70 yaş arasındadır. Erkeklerde meme kanserinin yayılması daha hızlı olmaktadır. Bunun sebebi ise çevre dokusunun daha ince olmasıdır. Kadınlarda tümör meme dokusu içinde gelişir. Çevresinde geniş bir alan içinde meme bezi ve yağ dokusu vardır. Lenf ve damar tutulumlarının yanında çevre dokulara yayılması daha geç evrelerde olmaktadır. Erkekte ise büyümüş bir meme dokusu yoktur. Gelişme gösteren kanser erken dönemde çevre dokuya sıçrayabilmektedir. Yağ dokusu ve cildi erken dönemde tutabilmektedir. Daha sonra bu dokuların lenf ve damar yolları aracılığıyla yayılım daha hızlı olabilmektedir.
Erkekte Meme Kanseri Belirtileri
Erkeklerde ortaya çıkan meme kanserinin belirtileri kadınlarda görülen meme kanseri belirtilerine benzer. En belirgin durum göğüste ele bir kitle gelmesidir. Bunun yanında kadınlardan farklı olarak erkeklerde meme ucundan gelen kanama ya da kanser dokusu üzerindeki anormallikler gibi daha ciddi belirtiler görülebilir. Bu durum erkeklerin büyük bir kısmında kanserin lenf düğümlerine sıçramış olduğunun göstergesidir.
Erkeklerde Meme Kanseri Tedavisi
Kadınlarda kullanılan meme kanseri testleri erkeklerde de kullanılır. Fiziksel bir muayene, mamografi ve biyopsi en sık yapılan testlerdir. kadın hastalarda tedavi amaçlı kullanılan cerrahi, radyasyon, kemoterapi ve hormon tedavileri erkeklerde ki meme kanserini tedavi etmede de kullanılmaktadır. Yalnız bu tedavilerde tek fark erkeklerin hormon tedavisinde kadınlardan daha olumlu tepkiler vermeleridir. Cerrahi girişimde tümör ve tümörü çevreleyen göğüs dokusu çıkartılır. Radyasyon tedavisinde ise amaç yüksek enerjili ışınlar ile kanserli hücreleri tamamen yok etmektir. Kemoterapi tedavisinde ise kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması için ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Bazı durumlarda göğüs kanserleri büyümek için vücuttaki hormonları kullanır. Eğer doktor bu kanıya varırsa hastaya hormon tedavisi uygulamak isteyebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.