Özgür Bilgi Kanalı

Ferritin Eksikliği Nedenleri ve Tedavisi
Ferritin vücudun demir depolamakla sorumlu olan proteinidir. Kanda ferritin eksikliğinin olması demek kandaki demirin olması gereken durumdan daha az olduğunun anlamını taşımaktadır. Ferritin de görülen belirtiler ile demir eksikliğinde görülen belirtiler aynıdır.
Belirtiler
Hem demir hem de ferritin eksikliği kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmesine engel olurlar. Kırmızı kan hücreleri oksijenin hücrelere, dokulara ve organlara taşınmasında önemli bir göreve sahiptir. Kırmızı kan hücrelerinin seviyelerinde bir düşüş yaşanırsa o zaman vücudun çalışması için gerekli olan yeterli enerji ortaya çıkmaz ve bu durumda kişide kronik bir yorgunluk ve halsizlik durumlarını ortaya çıkarır. Bu durumların dışında kişide ferritin proteinin eksik olması dikkat toplamada problemlere neden olur. Ferritin proteinin eksik olması kişide baş dönmesi, baş ağrısı ve soluk alıp vermede zorlanmalara neden olur. Kişi yeterli miktarda uykusunu almış olsa bile hızlı bir şekilde kalkıp oturduğu zaman bir sersemleme ile karşı karşıya kalabilir. Kırmızı kan hücreleri cilde doğal parlaklığını ve pembe rengini vermektedir. Ama ferritin eksikliğinden dolayı demir eksikliği ortaya çıkacağından kırmızı kan hücreleri yeterince üretilemeyecektir ve bu durumda cildin soluk görünmesine neden olacaktır. Bunun yanında dolaşımın yavaşlamasından dolayı eller ve ayaklar soğuk olur. Tırnaklar zayıflar ve daha çabuk kırılmaya başlar. İştah kaybolur, boğaz ve dilde ağrılar meydana gelebilir. Böyle bir durum kişinin yeterli beslenememesine, baş ağrısına, yorgunluğa, fazla miktarda uyumaya, saç ve cildin sağlıksız görünmesine sebep olacaktır. Ferritin proteinin eksik alınmasından dolayı bazı beslenme problemleri de ortaya çıkabilir.
Sebepleri
Açık bir yaranın olması veya bir iç kanama geçirilmesi sonucu oluşacak kan kaybı ferritin ve demir eksikliğine sebep olabilir. Böyle durumların ortaya çıkmasında genellikle mide kanamaları, alınan şiddetli darbeler ve regl kanamaları neden olmaktadır. Özelliklede regl dönemlerinde demir eksikliğine karşı kadınlar daha hassastırlar. Böbrek veya mesanede tümör olması, peptik ülser, kolorektal kanser veya miyom ferritinin eksikliğinde etken olabilmektedirler. Ayrıca kişinin uzun zamandır aspirin kullanması ve iltihap önleyici ilaçları içmesi de iç kanamaya neden olarak ferritin değerlerinde düşüş yaşamasını sağlayabilir. Yapılan düşük demirli diyetler, yetersiz beslenme, sigara ve alkolün varlığı ferritin eksikliğini ortaya çıkarabilir. Sindirim sisteminde oluşan sorunlar yeterli miktarda vücuda demir alınsa bile bunların vücut tarafından emilmesini engelleyebilir. ince bağırsakta görülen hastalıklar, belirli ilaçların kullanılması ve ameliyatlar emilimin azalmasına neden olacağından ferritin miktarında düşüşler görülebilir.
Tedavisi
Doktor demir takviyesi yapmanızı tavsiye edebilir. Eğer ferritin proteinin eksikliğine başka bir hastalık sebep oluyorsa ilk olarak o hastalığın tedavisi yapılmalıdır. O hastalığın teşhisi için testler yapılmalıdır. Demir eksikliğinin çözülmesi hemen çözülebilecek bir durum değildir. Vücudun demir depolarının eski haline gelmesi için birkaç ay veya daha uzun bir sürenin geçmesi gerekebilir. Tedavi süresince demir seviyesi düzenli olarak ölçülmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.