Flebolitin Belirtileri ve Tedavisi


Bir toplardamardaki kireç ya da kalsiyum birikmesini belirtmek için flebolit kullanılır. Flebolit genelde zararsız olsa da bazen çok daha ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durum hemen her zaman kan pıhtısındaki kalsiyum tuzlarının çökmesiyle meydana gelir.

Belirtileri

Oluşan ağrı genelde pelvis bölgesinde bulunur ama ağrının bel ve karın bölgesinde de görüldüğü olur. Ağrı böbrek taşı ağrısına oldukça fazla benzer. Damarda kanın pıhtılaşması flebolitin habercisidir. Böyle bir durumda kan akışında yavaşlama olur. Yalnız bunu kişinin kendisi fark edemez. Flebolit meydana gelince leğen kemiği bölgesinde bulunan damarlar genişleyip varisin oluşmasına neden olur. Bu durum ayrıca leğen kemiğinde ağrıya neden olur. Böbrek ve mesane bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Ağrı ve rahatsızlık bölgesi tam olarak saptandığı zaman problem kolaylıkla çözülür.

Sebepleri

İdrar ile ilgili flebolit ortaya çıktığı zaman damar duvarlarında baskı meydana gelir. Baskı sonucu oluşabilecek herhangi bir yaralanma bu soruna neden olabilir. Varisli damarların varlığı flebolitin bir belirtisi olduğu gibi sebebidir de. Yıpranmış ve açılmış olan damarlar flebolitin nedeni olabilir. Kasların gerginliği kan basıncının artmasına neden olur ve buna bağlı olarak sadece flebolit değil diğer organ hastalıkları da ortaya çıkabilir. Karaciğerde bulunan bir hastalık birçok probleme neden olabilmektedir. Buna ek olarak karın bölgesinde bulunan mide ve bağırsak gibi organlar flebolit oluşumuna sebep olur. Yetişkin kişilerde flebolitlerin varlığı iyi huyla tümör ile ilişkilendirilir.

Tedavisi

Ciddi durumlarda kişiye tıbbi durum gerekebilir. Aşırı ciddi durumlarda uygulanacak tıbbi tedaviler şu şekilde olmaktadır. Damarlarda oluşan kusurların giderilmesinde skleroterapi uygulanır. Bir iğne yardımıyla damara radyoaktif boya verilir ve böylelikle damar büzülür ve kapanır. Yeni bir teknik olan endevenöz lazer terapisi ile problemli damara lazer parçaları gönderilir ve damar kapatılır. Diğer dokulara zarar vermez ve yaklaşık olarak 1 saat sürer. Ameliyat ile çıkarma en şiddetli durumlarda tercih edilir. Uygulanan hiçbir yöntem işe yaramaz ise ameliyat ile problem yaratan damar ve çevresindeki doku çıkartılır.

Flebolitin oluşmasını engellemek için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlere örnek vermek gerekirse; uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınınız. Dar giysiler giymekten kesinlikle kaçınınız. Gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketin. Kişi susuz kaldığı zaman kan basıncı yükselir ve damar duvarları zarar görür. Bu durumda flebolit oluşmasına neden olur.