Gebelikte Bebeklerde Büyüme Geriliği


Gebelikte bebekte görülen büyüme geriliği, anne adayları arasında nadir olarak görülen bir durumdur. Bu durum, rahmin içerisinde ki gelişimin durması ya da gerilemesi durumunda ana rahminin olması gerekenden daha yavaş büyümesiyle ortaya çıkar. Plasentanın rahim kanalları vasıtası ile anne karnında ki bebeğe yeterli oksijeni sağlayamamasından dolayı bebeğin gelişimi durur ya da geriler.

Plasentanın bebeğe yeterli oksijeni taşıyamamasının dışında bebeğin gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Gebelik döneminde annenin aşırı derecede sigara ve alkol kullanması, sinir ve stres sahibi olması, uyuşturucu gibi madde bağımlılıklarının olması, bağışıklık sistemini doğrudan etkileyecek bir hastalığa sahip olması ve beslenme yetersizliğinin görülmesi durumunda da bebekte büyüme geriliği gözlemlenir.

Anne karnında ki bebekte görülen büyüme geriliği, tekil ve çoğul gebelikte farklı olarak görülmektedir. Eğer gebelik, çoğul gebelik ise, plasentanın içinde bulunan tüm bebekler bundan eşit olarak etkilenebilir ya da bir bebek diğerlerinden daha fazla etkilenebilir.

Henüz gebelik döneminde olan annenin, bebeğindeki büyüme geriliğini anlaması oldukça zordur. Bilinçli bir annenin, kontrollerini düzenli olarak doktorlara yaptırması ve doktorlardan bebeğinin gelişimi hakkında bilgiler alması gerekmektedir. Doktorlar, her kontrolden sonra ana rahminin açıklığını ölçerek anneye bilgi verir. Rahmin her kontrolde daha da fazla açılması, başka hastalıkların da nedeni olabilir.

Gebelik döneminde doktor kontrollerini aksatmayıp kötü alışkanlıklardan uzak durarak sorunsuz bir gebelik geçirebilir ve daha sağlıklı bebeklere sahip olma şansınızı arttırabilirsiniz.