Özgür Bilgi Kanalı

Bazı insanlar gün içerisinde çok fazla yorulur ve uykusunu alabilmek için erkenden yatar. Ancak bazı insanlar geceleri uyanık olmayı çok seveler. Geceleri uyumak yerine başka şeylerle vakit geçirirler. Ancak bu durumun bazı olumsuz yanları vardır. Gece uyumayan insanların en büyük şikayetlerinden biri gece geç saatte gelen yemek yeme isteğidir. Açlık hissi insanı rahatsız ettiğinden genellikle bu isteğe karşı konulamaz ve çok sağlıksız da olsa gece yemek yenilir. Gece geç saatlerde insanlar için fastfood ve benzeri gıdaları tüketmek çok cazip gelir. Ancak bunu yapan kişileri birçok olumsuz sonuç bekler. Gece yemek yeme alışkanlığı olan insanlar çok hızlı kilo alırlar ve mide problemleri yaşayabilirler.
Geceleri acıkmamak için gün boyu beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Eğer harcadığınız enerji yanında tükettiğiniz besinler yetersiz kalıyorsa mutlaka uyumadan önce acıkacaksınız. Dolayısıyla geceleri yemek yememek için düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Yatmadan 3 saat önce mutlaka akşam yemeğinizi yiyin. Yemekten sonra tüketeceğiniz meyve, tatlı ve benzeri gıdaları yatmadan 2 saat öncesinde tüketin. Böylelikle tokluk hissini yaşayacak ve gece acıkmayacaksınız. Yatmadan önce süt içmekte de fayda vardır. Çünkü süt, midenin tok kalmasına yardımcı olur. Günün herhangi bir saatince veya yatmadan önce öğünlerinizde aşırıya kaçmamanız gerekir. Aksi takdirde sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olamazsınız. Eğer gün boyunca harcadığınız enerjinin altında bir besin tüketimi yaptıysanız akşam 21.00\’da rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Bu saatte yenilen akşam yemeği, size zarar vermeyecektir.
Aslında kişinin saat kaçta yemek yediği önemli değildir. Önemli olan, saate uygun olarak besinler yemesidir. Ağır bir yemeğin veya hafif bir yemeğin belli bir saati yoktur. Kişi saate göre yiyeceğine dikkat etmelidir. Gündüz eve sipariş ettiğiniz pizza sizi rahatsız etmeyebilir ancak aynı pizzayı gece geç vakitte yerseniz midenizi rahatsız edecektir. Akşam yemeğinin saatini kendiniz belirleyin. Bu saate uymaya özen gösterin. Böylelikle aynı saatlerde acıkırsınız. Tehlikeli atıştırmalıklardan uzak durun. Gün içerisinde sizin için en güvenli atıştırmalıkları ve saatlerini bir diyetisyen yardımıyla belirleyin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.