Göz Altı Torbalarının Sebepleri ve Tedavisi


Gözaltında meydana gelen torbalar herkeste oluşan ama bazı kimselerde oldukça belirgin olan bir durumdur. Böyle durumlar kişilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Genelde insanlar göz altlarında oluşan torbaların kendilerini yaşlı hissettirdiğini ve bitkin gösterdiğini düşünmektedirler. Oldukça fazla kimsenin şikâyet ettiği göz altı torbaları göz altı sorunlarından, yanlış beslenmeden veya kronik bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Sebepleri

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gözaltındaki deride incelme ve sarkmalar meydana gelir. Bundan dolayı yaş ilerledikçe gözaltı torbalarının ortaya çıkması normal karşılanır. Vücudun diğer yerlerine göre gözaltı derisi oldukça hassastır. Bu hassaslığın yanında cilt yaşlandıkça göz kapaklarını destekleyen kaslarda bozulmalar meydana gelir ve deride sarkmalar oluşur. Bunun sonucu olarak gözleri destekleyen yağ keseciklerinde fıtıklar meydana gelir, öne doğru itilir ve gözaltında morluklar oluşur. Yeterli derecede uyku alınmadığı zamanda kişinin gözaltlarında torbalar oluşur. Gözaltlarında oluşan torbaların en büyük nedenlerinden bir tanesi de yeterli şekilde uyku uyumamaktır. Kesintisiz ve kaliteli uyku sağlık için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Geç saatlere kadar çalışmak, uzun saatler bilgisayar başında bulunmak gözlerin yorulmasına ve ağrımasına neden olur. Bunların yanında uzun süre televizyon seyretmek, yeterince ve iyi bir şekilde uyumamak gözaltlarında torbaların oluşmasına neden olabilmektedir. Aşırı stres göz kaslarının etkilenmesine sebep olur. Stresten etkilenen göz kasları yüzünden yağ keseciklerinde fıtıklaşmalar görülebilir. Vücutta oluşabilecek bir su kaybı gözaltı torbalarının oluşmasında etkendir. Bu duruma engel olmanın en önemli yolu gün içerisinde bol miktarda su içmektir. Gözaltlarında oluşan torbaların bir başka sebebi ise genetiktir.

Sinüzit, soğuk algınlığı veya alerjik durumlardan dolayı gözaltı torbaları meydana gelebilir. Bunun yanında yiyecek alerjisi de gözaltı torbalarında etkilidir. Gözaltında bulunan cilt oldukça hassastır ve sert bir şekilde ovulduğu zaman hemen şişebilir. Hormonsal değişiklikler vücudun su tutmasına neden olarak regl dönemlerinde gözaltındaki torbalar daha da belirgin bir hale gelir. Sodyum açısından zengin bir beslenme yapıyorsanız bu durum vücudunuzun su tutmasına ve ince deri altında şişkinliklerin oluşmasına neden olur. Aşırı miktarda cips yemek, turşu, sos, hazır gıdalar ve tuzlu yiyecekler gözaltı torbaların oluşmasında etkili olurlar. Bazı hastalık ve iltihaplanmalardan dolayı vücut su tutabilir. Bu durumda gözaltlarında belirgin durumda torbalar görülebilir