Özgür Bilgi Kanalı

Göz Sulanması Belirtileri ve Tedavisi
Gözyaşı, gözlerin yağlanması, gözün içindeki ve etrafındaki yabancı cisimlerin atılması için büyük önem taşır. Yalnız aşırı salgılanan gözyaşı gözlerin sulanmasına neden olur. Bu durum gözün sağlığı açısından iyi değildir. Göz sulanmasının tıbbi adı epiforadır. Göz sulanmasının birçok sebebi olabilir.
Göz Sulanmasının Sebepleri
Gözün sulanmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz. Alerjik reaksiyonlar. Kullanılan bazı ilaç türleri. Enfeksiyonlar. Gözyaşı kanalının tıkalı olması. Gözyaşı kanalının yeterince gelişmemiş olması. Göz kapağının iltihaplanması. Nezle. Gözyaşı üretiminde azlık olması. Alt göz kapağının dışa dönük olması. Göz kapaklarının dış tarafa doğru kıvrılması. Gözün içine giren yabancı cisimler. Alerjik rinit. Göz kanallarında meydana gelen enfeksiyonlar. Göz nezlesi. Trahoma. Göze alınan bir darbe. Sinüzit. Yumuşak göz kapağı sendromunun olması. İltihaplı romatizma hastalığı. Yüz sinirlerinde oluşan hasarlar. Sjögren sendromunun olması. Tiroit bezinde oluşan düzensizlikler. Göz ve burun ameliyatı geçirmek. Yaşın ilerlemesi.
Göz Sulanması Belirtileri
Gözlerde kanlanma. Yanma. Kaşıntı. Gözlerde görsel hassasiyetin azalması. Göz kapaklarında şişme. Gözde akıntı. Göz çevresinde kabuklanma görülmesi.
Göz Sulanması Tedavisi
Göz sulanmasında aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanır.
Yapay Gözyaşı Damlası: Göz damlaları sayesinde gözlerin nemlenmesi sağlanacak ve daha az gözyaşı üretimi olacaktır.
Antihistamin İlaçlar: Göz sulanmasına genellikle alerjik reaksiyonlar neden olmaktadır. Alerjik haplar alarak bu durumu engelleyebilirsiniz. Bazen bu ilaçların yan etkileri görülebilir.
Antibiyotik Alımı: Bakteriyel kökenli olan enfeksiyonlar antibiyotiklere olumlu cevap verirler. Yalnız göz enfeksiyonuna viral sebepler neden olduysa o zaman bu durum için herhangi ilaç kullanılmadığından enfeksiyonun kendiliğinden geçmesi beklenir. Antibiyotikler genellikle göz damlası olarak kullanılır.
Kontak Lensleri Bırakmak: Göz sulanmanızda bir azalma olmuyor ve lens kullanıyorsanız lenslerinizi çıkarmanız en doğrusudur. Kontakt lensler göz sulanmasının artırır ve damlaların etkisini ortadan kaldırır.
Sıcak Kompres Uygulanması: Böyle bir kompres gözde bulunan yabancı maddelerin ve gözyaşı kanallarını tıkayan toksinlerin atılmasında faydalı olacaktır. Ayrıca gözün etrafında oluşan kızarıklıkta sıcak kompres sayesinde geçebilir.
Ameliyat: Gözlerinizin sulanması aldığınız tüm önlemlere karşın hala devam ediyorsa ve durumunuz kötüye gidiyorsa doktorlar bunun nedenine göre cerrahi bir girişim uygulayabilir. Ameliyat ile gözyaşı düzenli bir şekilde dışarı atılması sağlanır. Göz sulanmasının nedeni eğer göz kapağının dışarı dönmesi ise bu durumda gözün kornea tabakası hasar görür ve bunun sonucu olarak göz çok hızlı bir şekilde kurur. Böyle bir durumda gözyaşı üretimi daha fazla olur. Cerrahi girişim ile göz tendonları daraltılır ve göz kapağı normal haline getirilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.