Özgür Bilgi Kanalı

Yapılan göz muayenelerinde gözleriniz oldukça sağlıklı olsa dahi görme bozukluğu yaşayabilirsiniz, göz tembelliği adı verilen bu rahatsızlıklarda erken tanı oldukça önemlidir. Bunun nedeni genellikle küçük yaşlarda meydana gelen göz şaşılığı ya da bir gözün diğerine göre faklı görme açısında olması dolayısıyla beyin en belirgin görüntüyü kendisine alır diğerini ise boşta bırakır. Yaş ilerledikçe beynin yaptığı bu durum iletim yapamayan gözde görme bozukluğuna sebebiyet verir.

Göz tembelliği diğer adı ambliyopi olan bu rahatsızlığın birden çok sebebi olabilir. En yaygın şekilde şaşılık ile kendini gösteren göz tembelliği, ayrıca bir gözün diğerine göre daha az görmesi veya daha bulanık görmesi ile de oluşabilir. Her ne kadar küçük yaşlarda meydana gelebilecek bir rahatsızlık olsa da ileriki yaşlarda gözünüzde meydana gelebilecek olan katarakt sonucu bir gözünüz ile daha az görmenizden dolayı göz tembelliği hastalığına yakalanabilirsiniz. ,

Çocukların bu tür bir rahatsızlığa yakalandığı görülürse, oldukça iyi sonuçlar alınan bazı tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekir. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi kapama yöntemi olup az gören gözün bir bandaj yardımıyla kapanması işlemidir. Bu sayede beyin için zor olsa da buradan alınan sinyalleri okuması sağlanır. Bu tedavi yöntemi doktorun isteğine bağlı olarak haftalarca bazen ise aylarca sürebilir. Ayrıca cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ise konusunda uzman kişiler tarafından ameliyatlar yapılarak bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Eğer tedavi edilmez ise ileriki yaşlarda oldukça yüksek ve tedavi edilemeyen görme problemleri ile karşılaşılabilir.

Göz tembelliği, ambliyopi


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.