Özgür Bilgi Kanalı

Göz Kızarıklığı

İnsanlar gözleri ile ilgili bazı sıkıntıları hep ikinci plana atarlar. Halbu ki gözlerinizde meydana gelen kızarıklık dahi gözünüzdeki bir hastalığın habercisi olabilir.

Genel itibariyle insanlarda göz kızarması yorgunluk ve uykusuzluk sonrası meydana gelir. Gözlerin yorulmasından dolayı kendini koruyabilmesi için yaptığı bu işlem gözünüze kalıcı rahatsızlıklar getirebileceği gibi ayrıca süreklilikte arz edebilir. Gözlerinizde kızarıklık varsa ve bunun yanında ayrıca ağrı, kaşıntı, bulanık görme veya akıntı gibi şikayetler de vuku bulmuşsa hemen bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Gözlerdeki kızarıklıkların başlıca nedenleri göz damarlarında oluşan çatlamalar, göz kapağı üzerinde oluşan iltihaplar, gözlerde oluşan şişme olabilir. Tüm bu nedenleri gözleriniz de yaşıyorsanız, doktora erkenden gitmek daha kötü rahatsızlıkların oluşmasını engelleyecektir.

Gözlerde meydana gelen kızarıklık nedeni mevsimsel geçişlerde olduğu gibi çiçek ve ağaçlardan gelen polen tozlarından da kaynaklanabilir. Bu gibi alerjik durumlarda gözlerinizi kaşımak oldukça zararlı olup göz üstünde bulunan yapıya zarar verebilir. Bu gibi durumlarda gözlerinizi su ile yıkamak en mantıklı hareket olacaktır. Polenlerin yanında bazı kozmetik ürünleri de gözlerinizde kızarıklığa neden olur kızarıklık oluşmasının nedeni gözlerinizin bu gibi maddelere karşı kendini koruyabilmek için ürettiği histamindir.

Beslenmenizin de göz kızarıklığına büyük etkisi vardır. Gözlerinizin sağlığı için gerekli olan B2, B6 ve A vitaminleri içeren besinleri tüketmelisiniz. Bu vitaminlerin eksikliği gözlerde kızarıklıklara sebebiyet verebilir. Basit yöntemler ile gözlerinize oldukça iyi bakabilmek sizin elinizde.

Göz sağlığı

Oldukça önemli bir organımız olan gözümüze acaba doğru baktığınızı düşünüyor musunuz? Her hangi bir nedenle gözünüzde olabilecek bir rahatsızlık sonucu görme yetinizi kaybederseniz ne yapacağınızı düşünmek bile istemeyiz değil mi? Bu nedenle göz sağlığı için yapacaklarınız sizin gelecekte gözleriniz de karşınıza çıkabilecek bir çok problemi engelleyebilir. Öncelikle sabahları çapaklanan göz kenarları gözlerinizi gün boyunca oldukça fazla kullandığınızın ve gün içinde bazı yabancı maddelerin gözlerinize yapıştığının göstergesidir. Göz temizleme sıvısı siz uyuduğunuzda gözünüzün üzerinde bulunan mikropları ve yabancı maddeleri gözlerinizinden atabilmek için göz çapağı diye tabir edilen sıvıyı kullanır. Bu nedenle yapmanız gereken, gün içinde eğer çok fazla bilgisayar karşısındaysanız 1 ya da 2 saatte bir kere gözünüzü dinlendirmeniz için ya bir pencereden aşağıya ya da ofisinizde ya da çalışma ortamınızda bulunan bir objeye bakmanız tavsiye edilir. Ayrıca göz kaslarınızın bozulmaması için gün içinde bazı göz eğlersizleri diye tabir edilen ve göz kaslarınıza oldukça büyük etkisi olan hareketleri yapmalısınız.

Gözlerinize iyi bakmanın bir başka yolu da göze iyi gelen bazı besinlerle beslenerek gözünüzün daha sağlıklı olabilmesini sağlamanızdır. Besin değerleri yüksek meyve ve sebzeler göz görme sinirlerine iyi geldiği için uzun yıllar boyunca gözünüz sağlığını kaybetmez. Ayrıca her hangi bir şikayetiniz olmasa dahi gözlerinizi 6 ayda bir göz doktoruna muayene ettirmeniz ileride başınıza gelebilecek sorunların erken teşhisini sağlayabilir. Bu sayede rahatsızlıklardan daha kolay şekilde kurtulabilirsiniz.

Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Gün boyunca sürekli kullandığımız organımız göz sağlığı için oldukça etkili şekilde yapılacak bir çok faaliyet vardır. Oldukça önem verilmesi gereken gözümüzün genel sağlığının sürekliliğini sağlayabilmek için öncelikle ihtiyaç duyduğu vitaminleri düzenli olarak gün içinde tükettiğimiz besinlerden almamız gerekir. Bunların en önemlileri A, B, ve C vitaminlerin yanında omega 6 dır. Omega 6 kaynağı olan zeytinyağının yanında bol balığın yanında sebze ve meyve tüketmek gözleriniz için en etkili vitaminleri kazanabilmeniz için yeterlidir. Ayrıca gün içinde çok fazla güneşe maruz bırakılmaması gereken gözlerinin için kaliteli güneş gözlüğü kullanmanız sağlıklı gözlerinizin seneler boyunca sağlığını kaybetmemesi için gereklidir. Bir çok kişi kış aylarında güneş gözlüğü takmayı doğru bulmasa da karlı kış günlerinde gözlük takmak karlardan gelen beyaz ışığın gözünüze verdiği zararı engeller.

Gözlerin kuruması bir rahatsızlıktır, özellikle gün ışığına çok mazur kalan ve sürekli bilgisayar karşısında çalışan bir kişi için göz kuruluğunu azaltmak gözlerinin sağlığı açsısından büyük önem taşır. Bunun için suni gözyaşı kullanılabildiği gibi çalışmaya ara vermekte göz kuruluğu problemini engelleyecek kuralların başında gelir.

Gözlerinize iyi bakmak için uygulayacağınız bazı kurallar içinde televizyon ve bilgisayar gibi oldukça yoğun ışık dalgaları yayan aletleri yakından kullanmamanız, her hangi bir yazıyı ya da kitabı uygun ışık altında okumanız, hangi nedenle olursa olsun başkasına ait olan gözlüğü kullanmamanız sizin göz sağlığınızı kaybetmemek için gerekli olan bazı etkenlerdir.

Göz Sulanması

Gözlerde meydana gelen ve oldukça sık rastlanan göz sulanması genel olarak gözün bazı etkilere karşı verdiği tepki olarak bilinir. Oldukça kısa süre içinde sulanıp geri eski halini alan göz çevresi bazı durumlarda sürekli sulanma probleminden dolayı insanları oldukça rahatsız eder. Bu nedenle tıp dilinde gözlerinizde epifora adı verilen bu rahatsızlık meydana gelmişse yapılacak bir çok etki azaltıcı yöntemler olduğunu unutmayın. Bu tedavi edebilecek yöntemlerden önce göz sulanmasının nedenleri hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, nezle olmak gözlerinizde sulanmaya neden olduğu gibi aşırı sulanma sonrası ellerinizle göz etrafını ya da direkt içini kaşırsanız gözünüze zarar verebilirsiniz. Bu nedenle nezle sonrası göz sulanmalarında ılık su ile göz çevrenizi ve göz kapaklarınızı yıkamak kaşınma etkisini biraz da olsun azaltabilir.

Fiziksel bir etki sonucu göz kapaklarınızın içe ya da dışarı doğru kıvrılması da gözlerinizde sulanmaya neden olan etkenlerdir. Göze giren yabancı cisimleri atabilmek için gözlerin kendini koruma mekanizması devreye girer ve gözleriniz sulanır. Bu gibi durumlar oldukça sık rastlanan etkenler olduğu için pek önemsenmez.

Gözlerde bazı önemsenmesi gereken rahatsızlıklar sonucu da göz sulanması meydana gelebilir. Bunlardan bazıları sinüzit, bebeklerde oluşan glokom, radyasyon, gözün içinde bulunan ve oldukça önemli olan göz sinirlerinde meydana gelen rahatsızlıklar sonucu da gözlerde sulanma meydana gelir.

Göz sulanması sonrası etkiyi azaltabilmek için evde yapabileceğiniz solüsyonlar veya sıcak su ile ıslanmış olan bez ile gözleri silme gibi kolay yöntemler sizin göz sağlığınız için yapılması gereken önemli koruyucu uygulamalardır.

Göz Yanması

Çevrenizde olan birçok nedenden dolayı göz yanması yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bazen çevresel faktörleri değiştirmek bile iyi bir tedavi yöntemi olabilir. Bu yöntemleri uygulamadan önce gözlerde meydana gelen yanma hislerinin nedenlerini aşağıda yazdık.

-Bulunduğunuz ortamda eğer çok fazla toz varsa gözleriniz bu toza karşı size yanma hissi vererek kendinizi korumanız gerektiğini, kendi diliyle anlatır.

-Ayrıca rüzgârlı günlerde etrafınızda toz olmasa dahi rüzgâr da uçan küçük toz parçaları gözlerinize yapışarak yanma hisside uyandırabilir.

-Güneşli havalarda dışarıda direkt olarak güneş ışığı altında zaman geçirirseniz gözlerinizde belirli bir zaman sonra yanma hissi yaşayabilirsiniz.

-Saç spreyi, sigara dumanı ve yüzme havuzlarındaki suya katılan klor da gözlerde yanma hissi yaratır.

– Bazı alerjik reaksiyonlardan olan polen ya da parfüm alerjisi de gözlere yanma hissi verir.

Yukarıda yazan her hangi bir sebepten dolayı gözleriniz de yanma problemi yaşıyorsanız yapmanız gereken uygulamalar arasında ilk başta yazdığımız gibi toz, sigara dumanı, kirli hava ve kozmetik spreyler gibi çevresel faktörlerden uzak durmanızdır. Ayrıca gözlerinize uygulayacağınız soğuk pansuman gözlerinize oldukça iyi gelecektir. Soğuk olarak uygulayacağınız pansuman oldukça seyrek aralıklarla yani uzun zamana yayılarak yapılmalıdır. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz gül suyu da gözlerdeki yanmayı alabilecek sağlıklı uygulamalardan biridir. Pamuk yardımıyla göz çevrenize oldukça baskı yapmadan uygulayacağınız gül suyu göz çevrenize oldukça canlı bir görünü kazandırabileceği gibi ayrıca gözleriniz de oluşan yanma hissini de azaltır.

Miyop Nedir

Uzak bir cismi ya da nesneyi tam anlamıyla net görememe rahatsızlığına miyop denir. Cisimlerden yansıyan ışınların göz merceğini geçtikten sonra sarı nokta diye tabir edilen bölümün önünde kesişiyorsa uzağı tam anlamıyla göremezsiniz. Ayrıca anne ya da babanızda miyop rahatsızlığı varsa sizinde miyop olma ihtimaliniz oldukça yüksek olup göz küresinin uzun olmasından ya da göz merceğinin tam olarak gelen ışığı yansıtamaması dolayısıyla da bu tür bir rahatsızlığınız olabilir.

Bazı göz rahatsızlıklarınızın yanında şeker gibi bir sorununuz da varsa miyop olma riskiniz diğer insanlara göre daha fazladır. Ayrıca gözlerde bulunan kasların stres, yorgunluk gibi etkilerden dolayı görevini tam anlamıyla yerine getiremediği durumlarda da miyop olma riskiniz artar.

Genel olarak küçük yaşlarda hızlı ilerleme kaydeden bu rahatsızlık büyüme çağı boyunca devam eder ve 20 li yaşlarda rahatsızlığın ilerlemesi oldukça yavaşlar. Bu nedenle erken tanı konulması bu miyop görme rahatsızlığının ilerlemesini oldukça yavaşlatır.

Gözlerinizde uzağı görememe rahatsızlığı varsa lazer yöntemi ile bu rahatsızlığı gidermek mümkündür. Gelişmiş teknoloji ile birlikte lazer tedavisi de oldukça ileri düzeylere geldi. Gözün üst katmanında bulunan korneanın küçük bir kesik atılarak kaldırılması sonrası lazer ile göz yapısının düzeltilme işlemine lazer tedavisi denmektedir. Ancak bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için kornea tabaka kalınlığınızın uygun olması ve miyop rahatsızlığının ilerlemesinin durması gerekir.

Hipermetrop Nedir

Yakındaki bir cismi ya da nesneyi görmede zorluk çekiyorsanız siz de hipermetrop göz rahatsızlığına yakalanmışsınız demektir. Bilindiği gibi nesnelerden yansıyan ışıkların, gözün içindeki sarı noktanın üzerine düşmesi ile görebiliyoruz. Ancak hipermetrop ve ya buna benzer bazı kalıtsal ya da çevresel etkiler sonucu oluşan göz rahatsızlıkların da bu ışık kesişimi sarı noktanın arkasına düşer bu gibi durumlarda insanlar görmek istedikleri cisimleri bulanık görürler. Bu rahatsızlıktan şanslıysanız yani uygun bir göz yapısına sahipseniz oldukça kısa sürecek bir lazer tedavisi ile kurtulabilirsiniz. Ancak araştırmalara göre bu göz rahatsızlığını yaşayan insanların %50 lik bir kısmı bu ameliyatı olabiliyor. Diğerleri için başka tedavi yöntemlerini uygulamadan başka çare yok. Çocukluk çağında da başlayabilen bu rahatsızlık gözleri çok yorduğunuzda ortaya çıkar. Genellikle her iki gözünüzde de olabilecek bu rahatsızlık bazı durumlarda sadece tek gözünüzde de olabilir. İlerlemeyi ek tedavi yöntemleri uygulayarak durdurmaz ya da yavaşlatmazsanız ileri de hem yakını hem de uzağı görmede ciddi sıkıntılar çekebilirsiniz. Gözlük veya lesn kullanarak gözlerinizin iyi görebilmesini sağlayabilirsiniz ancak bu bildiğiniz gibi tam tedavi yöntemi değildir. Gözleriniz lazer ile ameliyat edilmeye uygun da değilse küçük bir cerrahi müdahale ile göz altı lens takılarak bu görme rahatsızlığınızı giderebilirsiniz.

Görme hastalığı olan hipermetrop olmak istemiyorsanız ekranlı cihazlar ile çok çalışmamanız ve gözlerinizi çok yormamanız önerilir.


Polarize Nedir

Polarize camların hayatımıza girişi 1940 lı yılların başındadır. Oldukça etkili bir cam çeşidi olduğu için o yıllardan bu yana gözlük camlarının vazgeçilmezlerindendir. Güneşin yer yüzüne gönderdiği ışığın yerden ya da yere paralel cisimlerden yansıması sonrası göze gelmesini engeller. İlk olarak özel fotoğraflarda bu cam kullanılarak güneşten dolayı resmin kalitesini bozan istenmeyen yansımaları engellemek için kullanılmış olan polarize camlar şimdilerde neredeyse tüm kaliteli gözlüklerin olmazsa olmazı durumuna geldi.

Polarize cam olan gözlüklerin %75 oranında koyu olması gerektiği gibi renk seçenekleri de azdır. Genellikle koyu renkler ile yapılması gereken bu camlarda kahverengi ve füme renkleri kullanılır. Gözlere gelen yansımaları oldukça düşürdüğü için LCD, Led, cep telefonu veya tablet ekranlarında görüntü kalitesini biraz düşürür bu nedenle bu tür cihazları gün boyunca çok kullanıyorsanız gördüğünüz görüntüler biraz koyu görünse de gözleriniz için oldukça sağlıklıdır.

Bir gözlük camının polarize özellikte olabilmesi için yapım aşamasında polarize özeliği veren film tabakasının cama giydirilmesi gerekir. Bu şekilde cam polarize özelliği almış olur. Tabi ki şimdiki teknoloji ile bu işlemi yapmak oldukça basitleşti. Özellikle güneş yansımalarına karşı zaafı olan insanların ve katarakt ameliyatı olmuş kişilerin bu türden polarize camlı gözlük kullanmaları gerekir. Bu sayede gözlerini güneşin zararlı yönlerine karşı korumuş olurlar.

Tüm bunlar nedeniyle yüz yapınıza uygun bir polarize gözlük almanız gözünüzün geleceği için oldukça önemlidir.

Gözlük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gözlükler alınırken oldukça dikkat edilmesi gereken bazı konular üzerinde durarak alınmalıdır. Camının ve çerçevesinin kaliteli malzemeler kullanılarak yapılması çok önemlidir. Gözlüklerin gün ışığından gelen ultraviyole etkilere karşı oldukça sönümleyici özellikte olması sağlığınız açısından önemlidir. Yapılacak ilk iş iyi bir gözlük firmasına gidip konu hakkında bilgi almaktır. Özellikle göz ameliyatı geçirmiş kişiler gözlük seçiminde gözlerine gelebilecek farklı dalga boylarındaki ışıklardan koruyan camlara sahip gözlükleri tercih etmeleri gerekir.

Alınmak istenen gözlüklerin camlarının koyu renkli olması ve polarize özellikte olması da sağlığınız açısından önem arz eder. Farklı renklerde gözlükleri kendi içlerinde farklı yerlerde kullanmanız gerekir. Örneğin yeşil ve tonları bir gözlüğe sahipseniz görüntü kalitesini çok etkilemez, ancak kahverengi tonları bir camınız varsa görüntünün derinlik algısını oldukça değiştirecek şekilde farklılaştığını görebilirsiniz.

Genellikle güneş gözlükleri bir aksesuar olarak görünse de sağlığımızı oldukça etkilediği gerçeğini asla değiştirmez. Özellikle mor ötesi ışıklar diye tabir edilen güneş gözlüklerinin kullanılması ileride yaşama ihtimaliniz olan bazı göz rahatsızlıklarını engeller. Ayrıca uzmanların görüşüne göre oldukça küçük yaşlarda kaliteli güneş gözlükleri kullanmak da yetişkin yaşlarda karşılaşabileceğiniz göz rahatsızlıklarını engeller. Küçük çocuklarda UV dalgaları gözün retinasına oldukça fazla zarar verebilir.

Genel anlamda gözlük alırken dikkat edilmesi gereken konular çerçevelerinizin yüzünüze uygun olması ve cam kalitesinin standartlara uygun olması denilebilir. Bu iki temel maddeyi dikkate almadan gözlük almayın.

Gözlük Camı Seçimi

Özellikle yeni gözlük takmaya başlamış olan insanlar doğaları gereği ilk başlarda alışmakta oldukça güçlük çekerler. Vücut kendi parçası olmayan bir cismi size sürekli rahatsızlık verdiğini düşündürerek bulunduğu yerden atmanızı ister. Bu sadece gözlüklerde değil saat ya da bir kolye de de aynıdır. Bir bakıma vücudun savunma mekanizması açılır. Bu nedenle gözlük seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır. Yaşınız, bulunduğunuz çevre ortamı, yaşadığınız iklim çeşidi, yüz yapınız, burun yapınız ve aklınıza gelebilecek her türlü fiziksel etki sizin gözlük seçiminizde dikkat etmeniz gereken konulardır.

Gözlük camı seçimi yapmadan önce gözlerinizin hassasiyeti konusunda doktorunuzdan reçete almanız size cam seçiminde kolaylık sağlar. Ayrıca göz sağlığınız için de çok önemlidir. Reçetenizle birlikte optik mağazasına gittiğinizde doktorun tavsiyesi öncelikli olmak üzere gözlük takmada size sıkıntı yaşatan bazı durumları yetkili kişiye anlatmanız yararlı olacaktır. Örneğin gözlüklerinizin ağır olması sizi rahatsız ediyorsa polikarbon ya da organik diye tabir edilen özel camlar sizin için oldukça yararlı olacaktır. Oldukça hafif oldukları için size rahatsızlık vermeyecek ve rahatça gözlüğünüzü kullanabileceksiniz. Kalın cam olması da gözlük ağırlığını arttırdığı için tercih edilmez bu nedenle de yüksek indekse sahip camlar kullanmanız cam kalınlığını oldukça düşürecektir.

Görme yetinizde oldukça düşüklük varsa beyaz camın yanında kullandığınız gözlüklerin ET cam olması da çok önemlidir.

Çerçeve Seçimi (tercihi)

Doktorunuz gözlük takmanız gerektiğini söylediği andan sonra sizin yüz hattınıza hangi gözlüğün en iyi şekilde uyacağını bilmeniz gerekir. En az cam kalitesi kadar gözlüğün tüm mekanizmasının da kaliteli olması ileride gözlüklerinizden kaynaklı sorunları yaşamanızı engeller. Yapılacak olan ilk iş yüzünüzün hangi tip yüze uygun olduğunu bulmaktır. İnsanların çoğu bilmese de her yüz tipine göre farklı mekanik özelliklerde gözlük çerçevesi alınması önerilir. Ayrıca gözlüğün tamamının uygun ağırlıkta olması da çok önemlidir.

Gözlükler seçilirken estetik olarak da yüzünüze uygun olması sizin gözlük çerçevesi mutlu olmanızın baş şartlarındandır. Sizi oldukça iyi gösteren gözlükler gün içinde sizi mutlu edecektir. Özellikle güneş gözlüklerinde yüz tipinize uygun olanları kullanmanız çok önemlidir. Örneğin yuvarlak bir yüz tipiniz varsa kenarlı bir gözlük kullanmak gözlüğün size daha iyi yakışmasını sağlar.

Çerçevelerin görünümü oldukça estetik göstermesinin dışında sizin görme kalitenize de oldukça yarar sağladığı bir gerçektir. Özellikle gözlük üst çerçevesinin kaş bölgenizle arasının 2 cm lik bir boşluk olacak şekilde yüzünüzde konumlanması sizin görme yetinizi daha fazla iyileştirir.

Küçük yaşta gözlük kullanmak zorunda kalanlar aile bireylerinin gözlük seçiminde çocukların hoşuna gidecek ve onları gözlük takmaya teşvik edecek canlı renkler ile dizayn edilmiş olan gözlük çerçevelerini seçmeleri tavsiye edilir. Ayrıca özellikle küçük yaşlarda gözlük numaraları oldukça hızlı değiştiği için 6 ay aralıklarla doktora gidilmesi gerekir.

İşporta Gözlüklerin Zararları

Neredeyse her köşe başında satışı yapılan işporta gözlükler sizin görme kalitenizi oldukça tehdit ediyor. Gözelerinize oldukça zararlı olan bu gözlüklerin camlarında kullanılan malzemeler oldukça ucuz malzemeler oldukları için uygun fiyata satılıyorlar. Bu nedenle özellikle güneş güzlüklerinin amacına uygun olmayan bu gözlükler güneşten gelen ultraviyole ışınları absorbe etmek yerine gözünüzün daha fazla bu ışınlara maruz kalmasına neden oluyor. Nasıl zarar verdiğini bilmek isterseniz, gözlerinize taktığınız bu camların renklerinin siyah olması dolayısıyla gözünüz karanlıkta olduğunu sanıyor ve göz merceğini daha fazla açıyor bu daha fazla açılan göz merceğine de ultraviyole ışınları daha fazla giriyor.

Bazı işporta malı gözlüklerde cam yerine plastik kullanılması gözlerinizin oldukça kısa zamanda bozulmasına neden olur. Doktorların sık sık insanları bu konuda uyardığı görülse de insanlar oldukça düşük fiyata satılan bu gözlükleri almaktan vazgeçmiyorlar. Yeteri derecede güneşten gelen UV dalgalarını kesemeyen bu güneş gözlükleri özellikle gözlerin retina bölgesi diye tabir edilen kısımlarına büyük ve geriye dönülmesi imkânsız zararlar veriyor.

Ayrıca gözlük alırken dikkat edilmesi gereken bazı konuların içinde gözlük camlarının uygun renk kontrastın da olması ve ayrıca kahverengi tonları cam renkleri tercih etmeniz oldukça önemlidir. Güneş gözlüğü takmanızdaki amaç oldukça ergonomik görüntü ve sizi zararlı ışınlardan koruması ile bilinen markaların gözlüklerini tercih edin. Görme kalitenizin sürekliliği için oldukça önemli olup dikkat etmeniz gereken konuların başında gelir.

Lens Fayda ve Zararları

İnsanların dış görünüme oldukça önem verdiği günümüzde gözlük kullanan kişilerin büyük yardımcısı lenslerin kendilerine göre bazı yarar ve zararları vardır. Bu nedenle lens kullanırken yapmanız gereken her türlü kurala özen göstermenizin yanında yarar ve zararlarını da bilmeniz gerekir.

Lensin Kullanmanın Faydaları

-Öncelikli olarak gözlük çerçevesi ve gözlük camının verdiği rahatsızlıklardan kurtulursunuz. Rahat ve oldukça kullanışlı olduklarından dolayı lens takmak günlük faaliyetlerinizi daha rahat yapabilmenize olanak sağlar.

-Yüksek görme bozukluklarında takmanız gereken kalın camlar yerine oldukça ince tasarlanmış lens kullanmanız sizi daha rahat ettirecektir. Ayrıca göz çevrenizi tamamen kapladığı için görme kalitenizi arttırır.

-Bazı insanların korneasında meydana gelen rahatsızlıklar sonucu gözlüklerin uygun şekilde görme yetisini kazandıramadığı durumlar da, kontak lensler devreye girerek gözlerin daha etkin ve kaliteli görebilmesi sağlar.

-Lens kullanımı sadece görme bozuklarını engellemek için yapılmadığı gibi gözleriniz renklerinin değişmesini istiyorsanız da birbirinden farklı renklerde lens kullanabilirsiniz.

-Lens kullanmaya yeni başlamışsanız ilk zamanlarda takıp çıkartma da zorlansanız da zamanla eliniz alışacak ve kısa zaman içinde takıp çıkarabileceksiniz.

Lensin Kullanmanın Zararları

-Lens kullanımında en dikkat edilmesi gereken kural temizliktir. Temiz kullanılmayan lensler zamanla gözlerinizde geri dönüşü olmayan etkilere ve iltihaplanmalara yol açar.

-Gözlerde kuruma olması önüne geçmeniz gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle lens kullananların daha fazla dikkat etmesi gereken bu problemi önleyebilmek için doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız.

Lens kullanmak gözlerin korneasında oksijen yetersizliğine neden olur. Bu duruma dikkate edilmediği taktirde de ciddi göz rahatsızlıkları geçirebilirsiniz.

Oldukça gelişmiş bir teknoloji olan lenslerin kullanmadan önce almanız gereken bilgileri iyi şekilde alıp sonrasında kullanmaya başlamanız sizin göz sağlığınız için oldukça önemlidir.

Lens Bakımı

Gözlüklerinden hoşlanmayan insanlar genellikle lesn kullanmayı tercih ederler. Ancak lens kullanmanın da kendine göre oldukça fazla riskleri olduğu gibi sürekli dikkat edilmesi gereken bazı kuralları da vardır. Lens kullanımına başlamadan önce dikkat edilecek olan bazı kuralları bir köşeye yazın ve bu kurallara uymak için elinizden geleni yapın.

Sağlıksız koşullarda kullanılan lens ve lesn temizleme aletleri gözlerinizin sağlığı için büyük tehtitdir. Bu nedenle lesnlerinizi oldukça güvenli ve hava almayan muhafaza kutularında saklamanız oldukça etkili ve sağlıklı bir metot olacaktır. Lenslerinizi kullanmadan önce yapmanız geerken ilk hareket ellerinizi ılık su ve sabun ile bolca yıkamak ve sonrasında elinizde parçacık bırakmayan kurulama bezi ile elinizi kurulamaktır. Gözlükte olduğu gibi lensi sürekli kullanmamalısınız, doktorunuzun verdiği süre içinde lensinizi kullandıktan sonra çıkarmanız göz sağlığınız açısından çok önemlidir. Ayrıca kullandığınız lensin markası ya da çeşidine göre spor yaparken ya da yüzerken çıkarıp çıkarmamanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza başvurun.

Lenslerde meydana gelebilecek bir sorun ise bakımı uygun yapılmadığı taktirde ortaya çıkacak olan göze yapışma sorunudur. Göze yapışan lesnlerin bu etkisini azaltabilmek için göz kuruluğunu engelleyen ve kayganlık veren damlaları kullanmanız gerekir. Bu damlaların son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz gerektiği gibi bu lensleri sakladığınız kutularında temiz olmasına ve düzenli olarak doktorunuzun verdiği temizleme sıvıları ile yıkamanız göz sağlığınız için önemlidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.