Güneş Lekeleri Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?


Çocukluk ve gençlik yıllarında güneş altında tamamen korunmasız olarak harcadığınız uzun zamanlar, ileriki yaşlarınızda muhtemelen güneş lekeleri ile kendisini ortaya çıkartacaktır.

Buna ilaveten 35 yaş üstü iseniz ve kendiniz hala zararlı güneş ışınlarından korumuyorsanız güneş lekeleriniz artar. Fakat bu lekeleri kesinlikle hayatınızın sonuna kadar vücudunuzda taşımak zorunda değilsiniz, yapmanız gereken sadece mutfağınızda zaten bulunan malzemeleri kullanarak aşağıdaki güvenilir ve test edilmiş yöntemleri uygulamak.

Güneş lekesi tedavisi için ihtiyaç listesi:

1. Bıçak
2. Pamuk
3. Limon suyu
4. Taze soğan
5. E vitamini kapsülü

Güneş lekesi tedavisi

İlk olarak limonu ikiye kesin ve suyunu sıkın. Arından günde en az iki kez olmak üzere limon suyunu bir parça pamuk yardımıyla lekelerin üzerinde gezdirin. Vakit buldukça bu işlemi tekrarlamalısınız, eğer pamuk kullanmak istemiyorsanız direkt olarak limon dilimini de güneş lekesi üzerinde gezdirebilirsiniz.

Herhangi bir eczaneden çok ucuz fiyatlar ile alabilecek olduğunuz E vitamini kapsülünü kırın ve bunu da günde iki kez olmak üzere lekeler üzerinde gezdirin ve iyice emildiğinden emin olun.

Son olarak da yapmanız gereken taze soğanı gözlerinizden uzak tutmak kaydıyla güneş lekeleri üzerinde dolaştırmaktır. Bunu yapabilmek için taze soğanı çok ince dilimler halinde kesmeli ve temiz bir havanda lapa haline getirmelisiniz. Eğer güneş lekeleriniz çok ise ya da aciliyle kurtulmanız gerekiyorsa lapanın içerisine sarımsak ve karanfil de ekleyin. Kokunun üzerinize sinmemesi ve hızlıca geçmesi için her işlemin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkamayı ihmal etmeyin.

Uyarı

Adından da anlaşılacağı gibi, güneş lekesinin birincil kaynağı zararlı UV ışınlarının derimize nüfuz etmesi ve yakmasıdır. Bu nedenle cildiniz de hassas ise yeni güneş lekelerine sebebiyet vermemek ve mevcut olanların hızlıca geçmesini sağlamak için en az 30 faktör güneş kremleri kullanmalısınız. Cilt hassasiyetinize göre bu oranı arttırabilirsiniz. Çok güneşli havalarda uzun süre güneş altında kalacaksanız şemsiye ya da geniş kenarlı şapka kullanmanız önerilir.

Dilerseniz birde Cilt Bakımına Özen Göstererek Genç Kalın yazımıza göz atın.