Özgür Bilgi Kanalı

Hafızayı kuvvetlendiren besin olur mu demeyin. Yediklerimiz, içtiklerimiz, yaşam tarzımız beynimiz ve hafızamız için aslın da fazlası ile önemlidir. Düzenli uyku düzenli beslenme hafızamız için de sağlığımız için de aslında çok gereklidir.

1-Ceviz

Hepimizin bildiği gibi hafızayı en çok kuvvetlendiren besin cevizdir. Ceviz gibi ay çekirdeği de içerdiği mineraller bakımından hem hafızayı güçlendirir hem de uykusuzluk problemini giderir. Hamile kadınların da hamilelikleri boyunca günde 2-3 ceviz tüketmesi bebeğin ileri ki yaşamın da hafızası için oldukça etkili olacaktır.

2-Balık

İçerdiği omega-3 ile hafızayı güçlendirici besinler arsın da neredeyse ilk sıra da gelir. Beynin hücre zarlarının en önemli bileşeni omega-3’tür. İleri yaşlarınız da hafızaya yönelik problemler yaşamak istemiyorsanız balık tüketebilirsiniz. Ayrıca hamile kadınların bebeklerinin gelişimi için balık tüketmeleri gerekmektedir.

3-Yumurta

Yumurta protein açısından da oldukça zengin bir besindir. Aynı zaman da beyin için gerekli olan EFA için de mükemmel bir depo kaynağıdır.

4-Süt ve Süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri derken yağlı peynir ve yağsız yoğurttan bahsediyoruz elbette. Süt ve sütten elde edilen ürünler protein bakımından oldukça zengindir. Hem vücut dokularının erken iyileşmesin de ve yenilenmesin de etkisi vardır hem de hafızayı oldukça güçlü ve güncel tutar.

5-Ispanak

İçerdiği B vitamini, folat ve demir sayesin de hafıza için olduğu kadar vücut için de oldukça faydalı bir besin. Hem kan hücrelerinin sentezlenmesin de rol oynuyor hem de hafızayı güçlendiriyor. Yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini engellemek için önemli bir besin kaynağıdır.

6-Biberiye

Araştırmalara göre biberiyenin öğrenme ve akılda tutma etkisini arttırdığı görülmüştür. Bu bitkiden üretilen esansların da burun sinirlerini etkilediğini ve zihnin daha uyanık ve zinde kalmasını sağlar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.