Özgür Bilgi Kanalı

Halsizlik Neden Olur ve Tedavisi
Kişide yorgunluk, uyuşukluk ve kayıtsızlık halleri halsizlik durumları olarak tanımlanır. Bazen tek olarak fiziksel bazen ise hem fiziksel hem de zihinsel durumun aynı anda görüldüğü yorgunluk ve zayıflık durumunu gösterir. Fiziksel ve zihinsel oluşan durumlar genelde birbirlerinden ayrı durumlar olmalarına rağmen her ikisi birlikte ortaya çıkar. Kişinin uzun bir süre fiziksel bir bitkinlik içinde olmasına kısa bir süre sonra zihinsel yorgunlukta eklenecektir. Kişide fiziksel yorgunluk oluştuğu zaman normal olarak kişinin normal fonksiyonlarını yerine getirmek için fiziksel kapasitesi yeterli değildir. Zihinsel bir yorgunluğu olan bir kimse de ise daha çok uykulu olma durumu ile dikkatini tam olarak toparlayamama durumu ortaya çıkmaktadır.
Halsizlik durumunu belli bir hastalığın belirtisi olarak düşünmek doğru değildir ve bunun birden çok farklı nedeni olabilir. Kişi fiziksel bir halsizlik durumunda kaslarının normalde yaptığı şeyleri kolay bir şekilde yapamaz. Kişiye merdiven çıkmak ya da alışveriş torbalarını taşımak her zamankinden daha zor gelir. Fiziksel halsizlikte bir kas zayıflığı veya güç eksikliği bulunmaktadır. Psikolojik halsizlikten şikâyet eden kişi dikkatini belli bir konuya veremez. Belirtiler ciddiye bindiği zaman kişi sabahları yataktan kalkıp herhangi bir şey yapmak veya günlük aktiviteleri ile uğraşmak istemez.
Halsizlik Sebepleri
Bir şeyin yasını tutma, ev taşıma, yeme problemleri, kaygı, alkol tüketimi, uyuşturucu madde kullanımı, can sıkıntısı veya boşanma gibi durumlar kişiyi psikolojik olarak yıpratır ve halsizliğe yol açabilir. Günlük yaşamımızda belli bir oranda stres olması kişinin yararınadır. Bu sayede pek çok zor durumun altından kalkmak için bu itici bir güç olur. Yalnız kişinin stres oranı tavan yaptığında ve rahatlamak için kendisine zaman ayırmadığında bu durum kişide kolay bir şekilde halsizlik yaratacaktır. Yorgunluğa neden olan stres ve endişe kardeş gibidirler. Kişi aşırı stresli olduğu zaman kendisini çaresiz ve umutsuzluk içinde hisseder ve bu durum kişinin bütün enerjisini tüketir. Depresyon ise farklı nedenlerden dolayı kişide halsizlik yaratabilir. Kişide metabolizma hastalıklarının olması da halsizlik durumunu tetikleyebilir.
Cushing sendromu, şeker hastalığı, trioit bezlerinin aşırı çalışması, kansızlık, böbrek ve karaciğer hastalıklarının belirtileri arasında halsizlik durumunu görebilirsiniz. Antidepresan bazı ilaçlar, steroidler, alerjik ilaçlar, yüksek tansiyon, kaygı giderici ilaçlar, kolesterolün düşmesi için alınan ilaçlar ve sakinleşmek için kullanılan bazı ilaçlarda kişide halsizliğe neden olabilir. Zatürree, astım, kalp kapakçığı hastalıkları, koroner kalp yetmezliği ve konjestif kalp yetmezliği hastalıkları da halsizliğe neden olabilmektedir. Sıtma, tüberküloz, HIV enfeksiyonu, grip ve hepatit hastalıkları da kişide halsizlik durumlarının çıkmasına neden olabilir. Diğer nedenler arasında ise vücutta oluşan mineral ve vitamin eksikliği, zehirlenmeler, menopoz, kanser hastalığı, kemoterapi, radyoterapi, fibromiyalji, lupus, obezite ve eklem rahatsızlıkları da kişide halsizliğe neden olan durumlardır.
Halsizliğe Karşı Ne Yapılmalı?
Vücudun yeterli miktarda uyku uyuması oldukça önemlidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Hazır gıdalardan, tuzlu, bol yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun. Gün içerisinde bol miktarda su tüketiniz. Hayatınızdan sporu eksik etmeyin. Kendinize zaman ayırın. Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için kendinize uğraşlar bulunuz. Çalışma saatlerinizi uzatmayın. Size sürekli olarak strese neden olan durumları ortadan kaldırın. Doktorunuza danışarak multivitamin hapları kullanabilirsiniz. Hayatınızdan alkol, uyuşturucu, sigara ve kafeini çıkarınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.