HAMİLELİKTE NEFES ALAMAMA PROBLEMİ


Hamilelik döneminde vücudun oksijen alma ihtiyacı normal zamanlara oranın artış göstermektedir. Ancak buna rağmen gebeliğin ilerlemesi ile birlikte rahmin yukarı doğru büyümesi ve gögsü sıkıştırmasından dolayı gebelikte nefes alma problemi meydana gelmektedir. Hamilelik döneminde hormon artışına bağlı olarak beyindeki solunum merkezi  uyarılmaktadır. Buna bağlı olarak daha sık nefes alınıp verilmektedir. Bundan dolayı gebelik döneminde nefes alıp verme normal nefes alıp vermeye oranla daha sık gerçekleşmektedir.  1 dakika içerisinde alınıp verilen nefes daha çok olduğundan dolayı akciğerler daha çok oksijen almaktadır.

Hamilelikte Nefes Alamama Sorunu Nasıl Giderilir?

Gebeliğin son haftalarında bebeğin doğum kanalına girmesinden dolayı rahim daha aşağıya kaymaktadır. Bunun neticesinde göğse olan basınçta azalmaktadır. Buna bağlı olarak anne adayları bu dönemde önceki haftalarda oranla daha rahat nefes alıp verebilmekte ve kendilerini daha huzurlu hissetmektedirler.
Hamilelik sürecinde düzenli aralıklarla egzersiz sağlıklı beslenme yöntemiyle nefes alamama sorununun hafifletilmesi mümkündür. Yine bu dönemde ideal kilo artışının dışına çıkmamaya dikkat edilmeli, alınan her fazla kilonun problemi artırıcı etkiye sahip olduğu unutmamalıdır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı?

-Nefes alma probleminin yanı sıra kalp çarpıntısı da hissediliyorsa,
-Nefes alıp verirken ağrı hissi yaşanıyorsa ya da sürekli bir göğüs ağrısı şikayeti varsa,
-Şiddetli bir öksürük şikayeti mevcutsa,
-Boğazdan kan geliyorsa,
-Yüksek ateş, titreme ve üşüme gibi şikayetler mevcutsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Gebelik döneminde meydana gelen nefes alamama durumu fiziksel etkenlere bağlı olabileceği gibi psikolojik kökenli de olabilmektedir. Bu nedenle gebelik sürecinde her türlü sorunlarda uzak durulmalı süresiz bir gebelik için çaba sarf edilmeli çevredekiler de bunun için anne adayına destek olmalıdırlar.

Gebelik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenme hamile kadının daha huzurlu olmasını sağladığından dolayı, psikolojik kökenli nefes darlığı sorunları için hamile kadının yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Kalp çarpıntılarına neden olduğundan özellikle çay ve kahve gibi içeceklerin tüketilmesi pek uygun değildir. Anne adayları kendilerini çok fazla yormadan gebelik sürecini tamamlamaya çaba göstermelidirler.

Sağlıklı ve problemsiz bir gebelik için sürecin doktor gözetiminde tamamlanmasının önemli olduğu unutulmamalıdır.