Özgür Bilgi Kanalı

Hamilelikte Ortaya Çıkan Kilo Problemleri

Hamilelikte kadınların karşılaştığı ortak problemdir kilo problemleri. Üstelik hamilelik sırasında herhangi bir diyet programına da uyamayan hanımlar bu kiloları kaderleri gibi yaşamak zorunda kalıyor. Öncelikle hamilelik döneminde kilo kaygısı gütmemelisiniz. Düzenli ve dengeli beslenmek diğer dönemlerde ne kadar önemliyse emin olun hamilelik döneminde çok daha fazla önemlidir. Hamilelikte dengeli beslenmek kadar, kalori alımınızın da düzenli olması önemli. Kalori yakmak için, sportif faaliyetlere girmeniz bu dönemdeki hanımlara önerilmez. Yada, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde bu tarz sportif faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hamilelikte kadınlar ortalama olarak 12 kg alırlar. Bazı kadınlar bu kilonun çok azını alırken, bazıları ise çok daha fazlasını alabilir. Ancak, hamilelik sırasında kilo almadan bitirme diye bir şey söz konusu değildir. Şunu belirtelim ki hamile bayanların aldıkları bu kilolardan ötürü endişe duymasına gerek yoktur. Bu kiloların büyük çoğunluğunu bebek ve plasenta sıvısı oluşturmaktadır. Hamilelikte yemekten korkmayın, canınız ne isterse yiyin. Emin olun, kaç kilo alırsanız alın, hamilelikten sonra vermeniz mümkün.

Hamilelikte kilosal problemlerin bir diğeri de halk arasında iki canlısın sen anlayışı yüzünden ileri gelmektedir. Birçok birey, hamile bayanları daha çok yemeğe sevk eder. Oysa az yemek ne kadar yanlışsa, kendinizi sıkıştıracak kadar çok yemek de o kadar yanlıştır. Hamilelikte de normal zamanda olduğu gibi karnınız doyana kadar yemek yemelisiniz. Ne fazlası nede daha azı. Tam ihtiyacınız olacağı kadar, midenizdeki açlık hissi gidene kadar yemeniz yeterli olacaktır. Kişinin en iyi doktoru kendisidir bu sebepten ötürü hangi yemeğin ne kadarının size yeterli olduğunu gene siz iyi bilirsiniz.

Hamilelikte son olarak dikkat etmeniz gereken nokta da sakıncalı gıdalardır. Bazı gıdalar bebek ve anne sağlığı açısından risk oluşturduğu için(maydanoz vb. gibi.) liste halinde bulunan yada doktorunuzun karşı çıktığı bu gıdaları almamanız gerekmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.