Özgür Bilgi Kanalı

Hamilelikte riskli besinler nelerdir ? Gebelik döneminde yenmemesi gereken yiyecekler neler ? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bu konumuza göz atabilirsiniz. Sizlere hamilelikte dikkat edilmesi gereken besinleri anlatacağım ama ek olarak yararlı olanları da vermek istiyorum. Öncelikle zararlı olan besinleri söyleyeyim:

Deniz ürünleri: Deniz ürünlerinden mutlaka uzak durmalıyız. Çünkü bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ama içerisinde çiğ deniz eti olmayan yiyecekleri yiyebiliriz.

Çiğ et ve et ürünleri: Anne adaylarımız pişmiş etleri tercih etmeli pişmemiş etlerden uzak durmalıdırlar.

Karaciğer: Anne adaylarımız karaciğeri et olduğu için sağlıklı olarak düşünebilirsiniz belki ama A vitaminini bolca içerdiğinden bebeğe zarar vermektedir. O yüzden dikkatli olalım bebeğinizin sağlığı için.

Süt ve süt ürünleri: Pastörize edilmemiş sütler içilmemelidir. Pastörize ne demek peki biliyor musunuz? Pastörize pişmiş 100 derecede kaynatılmış mikroplardan arınmış sütlerdir.

Yumurta: Evet anne adaylarımız yumurtada çok pi2şmiş olmalıdır Çiğ yumurtalardan uzak durun çiğ yumurtalar vücudunuza mikrop saçarak rahatsızlanmanıza bağırsak enfeksiyonu geçirmenize neden olabilir hatta zehirlenmeye yol açabilir. Aman dikkat edelim.

Kafeinli içecekler: Bunu doktorlar bile söylüyor ama bende belirteyim alkollü içecekler sakıncalı düşük tehlikesi yaratabiliyor sizlerde.

Hazır yiyecekler: Kimyasal madde çok içerdiği için pek sizlere önermiyoruz. Onun yerine doğal evde yaptığınız yiyeceklerden yiyin.

Hamilelikte yenilmesi gerekenler

Anne adaylarımız meyve ve sebzeleri bol yiyelim süt ve yoğurdu da bol tüketelim yukarda dediğimiz gibi süt pastörize edilmiş olacak. Bol su tüketmelisiniz. Meyveleri alıp evde kendiniz sıkıp suyunu için. Hem kendi hem bebeğinizin için bitki çayı da tüketin. Balık mutlaka yiyin. Çünkü çocuğun zeka gelişimi için çok önemlidir. Aşırı tatlı yemekte yasaktır ama dondurmayı yiyebilirsiniz çünkü içinde süt barındırıyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.