Özgür Bilgi Kanalı

Özellikle kadınların saçlarını daha canlı ve parlak göstermek adına yaptıkları gün aşırı olan yıkama alışkanlığı sanıldığı kadar sağlıklı bir eylem mi?

Sağlıklı saç ve saç kökleri için, saçın kendi vücut yağına ihtiyaç duyduğu bugün klinik çalışmalar ile kanıtlandı. Saçlarda bulunan keratin proteini, yağlanma ile kendini yenileyerek, onarımını yapmakta. Eğer, siz hergün saçlarınızı yıkarsanız, kafa derinizde yağ oluşumunu durdurur dolayısıyla da keratinin kendini onarmasını buna bağlı olarak da yıpranmış saçlar oluşmasına sebebiyet verirsiniz. Saçlarda, kırılmanın sebebi de gene keratin yapısının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Keratin, hergün yıkanma ile yağ alıp, onarılamayacağı gibi fön ile yapısı bozulup saç kırıklarına sebebiyet vermektedir.

Peki, doğru ve düzenli saç yıkama nasıl yapılmalıdır?

Bu soruyu cevaplamadan önce, saçınıza doğru bakımı yapmanız gerekmektedir. Saç bakımı için, tavsiyemiz saçlarınıza ayda bir kez zeytin yağı ile masaj yapmanız. Zeytin yağını saç diplerinize sıkarak, ortalama 10 dakika saç köklerine masaj yapmanız. Bu işlemi ayda bir kere yapmanız, saçlarınıza canlılık katacağı gibi keratin yapısını onararak saç kırıklarının önüne geçecektir.

Saç bakımı için zeytin yağını seçtikten sonra ikinci aşama olarak, saç yıkama düzenine geçmeniz gerekmektedir. Saç yıkamı için, tavsiye edilen periyot 2 günde birdir ve önümüzün kış olması sebebiyle gerek sizin sağlığınız gerekse de saç sağlığınız için, geceleri yatmadan önce yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Saç için önerdiğimiz iki günde bir yıkama periyodu, kişiden kişiye göre değişir. Aslında saçınızın yağlandığını gördüğünüz zmn yıkamanız doğru olacaktır. Kimisinde geç kimisinde de erken yağlanma olduğu için bu süre kişiden kişiye göre değişmektedir.

Saçları iki günde bir yıkamak kadar, saçlarınız için kullandığınız şampuanlar da önemlidir. Bir saçlar için özellikle zeytinyağ özlü, saçın keratin yapısına katkıda bulunan şampuanları önermekteyiz. Bu şampuanları seçerken de doğal olmalarına özen gösterin. Kimyasal içerikli şampuanlar, saçın keratin proteinini yıpratacağı için önerilmez.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.