Özgür Bilgi Kanalı

Her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Çocuklara hiper aktif tanısının konulabilmesi için, çocuğun yaşamının her alanında, her yaptıklarında bu belirtilerin bulunması gerekmektedir. Uzmanlara göre uzun bir hareketlilik dönemi geçirdikten ve uzun bir gözlemde süreci içinde bulunduktan sonra , çocuk için bu konuda endişe edilmeli.

Özellikle erkek çocuklarda, kız çocuklara göre hiperaktivite görülme olasılığı daha yüksek. Hiperaktivite tanısı için özel bir test bulunmamakta, bu tanının konulabilmesi için doktorun çocuğun uzun dönem sağlık geçmişini bilmesi gerekiyor. Çocuğun ev ve okuldaki davranışlarının değerlendirilmesi ve öğretmen ve ebeveynlerden de detaylı bilgi alınması gerekiyor.

İlaç tedavisine ise ileriki safhalarda geçiliyor. Tedavinin yapılmaması durumunda ise, çocuklarda ileriki dönemlerde davranış bozukluğu, öğrenme güçlüğü, sosyal çevre ile iletişim sorunu ve çabuk heyecanlanma gibi sorunlar baş göstermekte.

Hiperaktivite sorunuyla baş etmesi gereken ebeveynlerin daha sabırlı olması gerekmektedir. Çocuğun bütün yaşamı gibi okul yaşamını da etkileyen hiperaktiflik, bu tür çocuklara daha dikkatli davranılmasını gerektiriyor. Bu tarz çocuklara, ebeveynlarin daha fazla vakit ayırması gerekiyor. Evde her şeyin programlı yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, her tülü günlük aktivite ve ödevler içinde belli bir çizelge oluşturulması gerektiğini söylemektedirler.

Hiperaktif çocukların ödev yapması için uygun ortam sağlanmalıdır. Hiperaktivite rahatsızlığı olan çocuklar, ders çalışırken anne baba tarafından mutlaka desteklenmelidir. Çünkü bu problemi yaşayan çocuklar odaklanma zorluğu çekmektedirler , bu sebeple yalnız bırakılan çocuklar odaklanma sorunu yaşayacak ve dersten çabuk kopacaklardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.