HİPEREMEZİS GRAVİDARUM


 Hiperemezis gravidarum gebelik döneminde gözlenen kusmanın daha ağır gözlenmesidir. Mide bulantısı ve kusma gebeliğin ilk aylarında gebelerin büyük bir kısmında gözlenmektedir. İlk aylarda gözlenen mide bulantısı ve kusma normal karşılanmaktadır. Ancak vücudun dengesini bozacak şekilde oluşan kusmalar fizyolojik olarak kabul edilmemektedir.

Aşırı miktarda gözlenen kusmalar sonucunda vücudun sıvı ve elektrolit dengesi bozulabilmektedir. 3 aylık dönemler trimestr olarak ifade edilir ve 3 trimestra ayrılan gebelik sürecinin özellikle ilk trimestrında çok sık gözlenmektedir. Hiperemezis gravidarum şikayeti olan bir gebenin karaciğer fonksiyon testleri (KCFT) yükselmiştir. Gebelik hormonu olarak bilinen B-HCG hormonunun gebelik kusması üzerinde etkili olduğu düşünülür.

Gebelik oluştuktan sonra kadının fizyolojik ihtiyaçları çok değişkendir. Özellikle içerisinde yeni bir canlı oluşturacağı için genel fiziksel ihtiyaçları artmaktadır. Kan miktarında artış gözlenir çünkü bebeğin yaşamı sağlıklı kanlanması ile birebir ilişkilidir.

Vücudun sahip olduğu sıvı miktarını koruması bu açıdan önemlidir. Şiddetli kusma gözlenen bir gebede sıvı kaybı artacak ve bunu önleyici mekanizmalar ortaya çıkarsa bebeğe gidecek kan miktarında da azalmalar gözlenecektir. Ayrıca şiddetli kusma vücudun iyon dengesini ve asit baz dengesini de bozar. Bu nedenle çoklu organ etkileşimi olabilmektedir.

Gebeliğin anlaşılmasından bebeğin doğumuna kadar ve daha sonrasında belli bir süre mutlaka bütün gebelerin doktor kontrolünde olması gerekir. Hekime danışılmadan ilaç alınmaması gerekmektedir. Vücudun ihtiyacına göre yapılan rutin ilaç takviyeleri vardır. Gebelik hem anne hem de bebek için oldukça riskli bir dönemdir bu nedenle baştan sona dikkat gerektirmektedir.

Özellikle ilk üç ay içerisinde gerçekleşen hiperemezis gravidarum için doktor kontrolünde tedavi yapılabilecekken normal düzeylerde gebelik kusmasının ilaçsız atlatılması önerilmektedir. Kesinlikle reçetesiz hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Güvenle kullanılacak ilaçların yanında asla kullanılmaması gereken ilaçlar bulunmaktadır.