Hipoksemi Nedenleri ve Tedavisi


Hipoksemi Nedenleri ve Tedavisi

Hipoksemi ( kanda düşük oksijen ) kanda normalden daha düşük miktarda oksijen olması durumudur. Vücudun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için hücre ve dokulara kan dolaşımı yoluyla taşınan oksijenin belli bir miktarda olması gerekmektedir. Normal seviyesinin altına düşen oksijen sonucu hipoksemi meydana gelir ve kişi nefes alıp vermede zorlanır. Kişinin hızlı bir şekilde nefes alıp vermesi vücudun yeterli miktarda oksijen alamamasından kaynaklanmaktadır. Doktorunuzun kandaki oksijen seviyenizi ölçtükten sonra sizin hipoksemi olup olmadığınızı söyleyebilir. Kanda bulunan oksijen düzeyini nabız oksimetre kullanarak da tespit edilebilir. % 90’nın altında görülen değerler kandaki oksijen değerinin düşük olduğunu gösterir.
Hipoksemi’nin Nedenleri
Hiposeminin en yaygın nedenleri arasında şu etkenleri sayabiliriz. Hava yolunun tıkanık olması. Kansızlık hastalığı, akut solunum yolu sendromunun olması durumu. Doğumdan kaynaklanan kalp bozuklukları, KOAH hastalığı, anfizem, yükseklik, zatürree, akciğer sönmesi hastalığı, akciğerde ödem oluşması, akciğerde damar tıkanıklığı, şok ve uyku apnesinin olması hastalığın sebepleri arasında sayılmaktadır.
Gece meydana gelen hipoksemi de kişi uykuya geçtiği zaman kanda oksijen seviyesi azalır. Bu durum bazı durumlarda uyku apnesi olarak da adlandırılmaktadır. Böyle bir olayda kişinin uykusu bölünür, kişi düzenli olarak nefes alamaz ve uykudan uyandığı zaman nefes darlığı belirtileri ortaya çıkar. Gece meydana gelen hipoksemi genellikle kronik bronşit ve yüksek tansiyon gibi problemleri olan kişilerde ortaya çıkmaktadır.
Hipoksemi Tedavisi
Alacağınız bazı önlemler ile bunun önüne geçebilirsiniz. Sigara içmeyi bırakmak, sigara içilen ortamlardan uzak durmak ve düzenli olarak egzersizler yapmak sizi böyle bir durumdan koruyabilir.


emakale