Hodgkin Hastalığı Nedir

Tehlikeli bir hastalık olarak bilinen Hodgkin hastalığı lenf yollarında gelişen kötü huylu bir hastalık türüdür. Lenf parçası bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu sistem her hastalıkta savunma halindedir. Vücut çeşitli hastalıklara uğradığında ve enfeksiyon durumu yaşadığında lenf sistemi devreye girmektedir.

Lenf sisteminin içinde yer alan damarlar, hastalıkla savaşmak adına  vücudun korumasını yapar. Ayrıca lenf sisteminde pek çok yapının varlığı söz konusudur. Bunlardan biride lenf bezleridir. Bu sistem düzgün çalıştığı süre boyunca vücut sağlıklı bir yapıda olacaktır. Ama kötü huylu tümörler ortaya çıktığında, bu yapının çalışma şeklinde sorunlar ortaya çıkacaktır. Kötü huylu hücreler bölünmeye devam ettiğinde, bu bölgede bir kitle oluşur. Tümörlerin iyi ve kötü olmak üzere iki türü bulunur. Kötü huylu tümörler ise hodgkin hastalığı belirtileri durumuna neden olmaktadır. Bu tümörler lenf sistemine yayılabilirler. Hatta durumu ağırlaşan hastalık, tüm vücuda yavaşça yayılabilir.

Hodgkin

Hodgkin Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hodgkin hastalığı erken evrelerde bazı belirtilerle kendini gösterir. Kişiler bu belirtilerin en az birkaçını gördüğünde mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

  • İştahsızlık hali
  • Artan kilo kayıpları
  • Şiddetli öksürük
  • Ateş
  • Vücutta kaşıntı
  • Mide bulantısı
  • Terlemeler
  • Şiddetli karın ağrısı

Bu hastalık genellikle kendini çok şiddetli ateşler şeklinde gösterebilir.  Özellikle bu durum ansızın başlayıp kesilmesi ve sonra yeniden başlamasıyla kendini gösterebilir. Bu belirtiler sıklıkla alınmaya başladıktan sonra Hodgkin hastalığı riski akıllara getirilmelidir.

Hodgkin Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavisi için erken zamanlarda doktora başvurmak çok önemlidir. Gelişmiş tedavi seçenekleri içeren günümüzde, erken zamanlarda iyi sonuçlar alınabilir. Ama her hastalıkta olduğu gibi tanı için geç kalınması, hastalığın daha ilerlemesine ve zor tedavisine neden olabilir. Bu yüzden belirtilerin es geçilmeden, doktora gitmek gerekecektir. Tedavinin şekli ise radyoterapi şeklinde devam eder. Bu tedavi şekli genel olarak tüm hastalara uygulanan tedavi şekli olarak bilinir. Radyoterapinin zor bir süreç olduğu bilinir. Ayrıca bu dönemlerde hastalara psikolojik destek almaları da önerilmektedir. Hastalığın evreleri oldukça zor geçtiği için, kişilerin psikolojik destek almadan bunu atlatabilmeleri zor olacaktır. Bu yüzden bu tedavi şekilleri birlikte kullanılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here