İdrar Neden Kokar?


İdrar Neden Kokar?
İdrarda oluşan koku normal kokudan daha keskin bir koku şeklindedir. İdrarda oluşan koku böbreklerden tarafından süzülüp atılan kimyasal maddelerin hacmi ve yoğunluğu ile ilişkilidir. Normal olarak seyreltilmiş idrarda kesin kokulara sebebiyet verecek maddeler bulunmaz. Yalnız idrar yoğun bir şekilde olursa idrarda güçlü bir amonyak kokusu ortaya çıkar. Bu kokunun olması enfeksiyon ya da böbrek taşlarının olduğunu düşündürür. Alınan birden fazla ilaç ve yenilen besinlerde idrarda kokuya neden olabilmektedir. Yalnız idrarda normalden farklı bir kokunun olması idrar yolları ile ilgili bir sorunun varlığını işaret edebilir. İdrarın farklı bir renk alması iltihabi bir durumun olduğunu, idrara kan veya protein girişinin olduğunun varlığının ispatıdır. İdrarda görülen protein böbrek yetmezliğinin habercisidir. İdrarda bulanık bir durumun olması böbreklerde kum, taş ve iltihabi bir durumun olduğunun işaretidir. İdrarda görülen belirtilere göre hastalığın teşhisi yapılabilir.
İdrar Kokusunun Nedenleri
İdrar kokusuna birçok faktör etken olabilir. Bunlar arasında sayabileceklerimiz ise; akut karaciğer yetmezliği hastalığı, mesanede iltihap oluşması, vücudun aşırı susuz kalması, keton adı verilen kan asitlerinin yüksek bir miktarda bulunması, metabolik bir bozukluğun varlığı, vajinada iltihap bulunması, prostat hastalığı, böbreklerde taş olması, kullanılan ilaçlar, şeker hastalığı, kuşkonmaz bitkisinin yenilmesi ve akçaağaç şurubu hastalığının olmasını sayabiliriz.
İdrar Kokusuna Sebep Olabilecek Hastalıklar
İdrarda renk değişikliklerin olması, çok sık idrara çıkma ve farklı bir koku olması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında; mesane kasının kontrol dışı kasılması, idrar yollarında iltihap oluşması, tahriş olmuş mesane duvarı, iyi huylu prostatın olması, büyümüş bir prostat idrar yolunu sıkıştırır ve idrar akışına engel olur. İnme ve Parkinson gibi nörolojik bozukluklar ve şeker hastalığıdır.